Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا

افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶۹.۶٪ از نوزادان ایسلندی در رابطه عاطفی خارج از ازدواج متولد شده‌اند، این تعداد در سایر کشورهای اروپایی چقدر است؟

آگهی

روند رو به رشد سریع تولد فرزندان خارج از ازدواج والدین نشانه تغییرات مهمی در نگرش افراد نسبت به تشکیل خانواده است. فرزندآوری در دهه ۶۰ میلادی و پیش از آن در خارج از چهارچوب ازدواج عملا غیرممکن بود و در صورت وقوع به عنوان یک راز در میان افراد فامیل باقی می‌ماند. این روند در طی دهه‌های گذشته تغییر چشمگیری کرده است و در سال‌های اخیر بسیاری از مردم اروپا فرزندان خود را خارج از چهارچوب ازدواج به دنیا می‌آورند.

با ظهور ادیان ابراهیمی، فرزندآوری خارج از چهارچوب ازدواج نه تنها مورد تایید نبود بلکه امری ناپسند تلقی می‌شد. در بسیاری از جوامع و فرهنگ‌ها فرزندان حاصل از روابط عاطفی خارج از ازدواج از حقوق اجتماعی و اقتصادی که شامل فرزندان حاصل از ازدواج می‌شد، محروم بودند. گرچه این رسم در بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای مذهبی همچنان باقی است، اما در کشورهای غربی تا حد قابل توجهی تغییر یافته است.

بسیاری از کشورهای اروپایی با تغییر در قوانین مدنی خود حقوق برابر برای فرزندانی که به داخل و خارج از ازدواج متولد می‌شوند ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل بسیاری از زوج‌های اروپایی ترجیح می‌دهند تا بدون ثبت پیوند زناشویی با یکدیگر زندگی کرده و صاحب فرزند شوند. بسیاری از زوج‎های اروپایی جشن عروسی را بهانه‌ای برای شادمانی می‌دانند و در عوض مسائل قانونی مرتبط با ازدواج را دست و پا گیر می‌خوانند و به همین علت ترجیح می‌دهند تا روابط عاطفی خود را به طور رسمی ثبت نکنند.

بر طبق آمار ارائه شده در یوروستات، موسسه آمار اروپا واقع در لوکزامبورگ، در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶۹.۶٪ از نوزادان ایسلندی در رابطه عاطفی خارج از ازدواج متولد شده‌اند. فرانسه با ۵۹.۷٪ و اسلوونی با ۵۸.۶٪ در رتبه دوم و سوم بیشترین تعداد فرزندان متولد شده از روابط خارج از ازدواج را دارا هستند.

در مقابل ترکیه با ۲.۹٪، یونان با ۹.۴٪ و مقدونیه با ۱۲.۰٪ به ترتیب کمترین میزان تولد فرزندان خارج از ازدواج را در اروپا داشتند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بررسی‌های جامع بر روی مسائل خانواده در سه دهه اخیر در اروپا حاکی از آن است که تغییر قابل توجهی در میزان تولد فرزندان خارج از رابطه ازدواج در طی این مدت زمانی رخ داده است. در سال ۱۹۸۶ میلادی بیشترین تولد خارج از ازدواج متعلق به کشورهای ایسلند (۵۰.۸٪)، سوئد (۴۸.۴٪) و دانمارک (۴۳.۹٪) بود و کشورهای قبرس (۰.۵٪) مالتا (۱.۵٪) و یونان (۱.۸٪) در انتهای فهرست قرار داشتند.

با بررسی تغییرات در طی سه دهه گذشته مشخص می‌شود که کشورهای بلغارستان، هلند، اسلواکی، بلژیک و جمهوری چک بیشترین میزان تغییرات را در این بازه زمانی داشته‌‍اند به گونه‌ای که، درصد فرزندان متولد شده خارج از ازدواج در این کشورها در طی ۳۰ سال بیش از ۵ برابر شده است.

در مجموع کشورهای اروپای شمالی و مرکزی بیشترین درصد فرزندان خارج از ازدواج و کشورهای اروپای شرقی کمترین میزان فرزندان خارج از ازدواج را در طی سه دهه گذشته به ثبت رسانده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار بیشترین و کمترین خانوارهای تک سرپرست در کشورهای اتحادیه اروپا

ازدواجی که ۷۵ ساله شد

بهترین پایتخت‌های اروپایی برای دوستداران هنر کدامند؟