فائوچی: منشاء همه‌گیری می‌تواند ویروسی باشد که ۹ سال پیش معدنچیان چینی را کشت

آنتونی فائوچی
آنتونی فائوچی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشاور ارشد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در امور پزشکی از چین خواست که پرونده پزشکی این معدنچیان را منتشر کند.

آگهی

آنتونی فائوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری عفونی در آمریکا می گوید برای او «کاملا قابل تصور» است که منشاء بیماری همه گیر «کووید ۱۹» همان ویروسی باشد که منجر به مرگ سه معدنچی در چین پس از بازدید آنها از یک غار در سال ۲۰۱۲ شد.

این سه معدنچی بر اثر ابتلا به گونه ای از ویروس کرونا جان باختند که نزدیکترین ساختار ژنتیکی را با ویروس «سارس کوو ۲» (SARS-CoV-2) دارد. شیوع ویروس «سارس کوو ۲» عامل همه گیری بیماری «کووید ۱۹» در سطح جهان است. غاری که این معدنچیان وارد آن شده بودند محل زندگی خفاش ها بود.

آنتونی فائوچی که اکنون به عنوان مشاور ارشد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در امور پزشکی فعالیت می کند روز پنجشنبه از چین خواست که پرونده پزشکی این معدنچیان را منتشر کند. او همچنین خواستار انتشار پرونده پزشکی گروهی از محققان در انستیتوی ویروس شناسی شهر ووهان در چین شد. روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داده بود که گروهی از دانشمندان فعال در این موسسه تحقیقاتی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ با بروز علائمی مشابه علائم «کووید ۱۹» بیمار شده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری عفونی در آمریکا گفت: «این کاملا قابل تصور است که منشاء "سارس کوو ۲" همان غار [محل بازدید معدنچیان] باشد و به این ترتیب یا به صورت طبیعی شیوع پیدا کرده و یا [ویروس] به آزمایشگاه رفته است.»

مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا در امور پزشکی در عین حال اظهار داشت که از نظر او خروج ویروس از آزمایشگاه محتمل ترین سناریو برای آغاز همه گیری «کووید ۱۹» نیست. آنتونی فائوچی گفت: «همواره برداشتم این بود که محتمل ترین حالت با توجه به تجربه مان با سارس، مرس، ابولا، اچ آی وی، آنفلوانزای پرندگان و همه گیری آنفلوانزای خوکی در سال ۲۰۰۹ انتقال [ویروس] از طریق گونه های حیوانات است.»

احتمال خروج ویروس کرونا از آزمایشگاه طی هفته های گذشته بار دیگر در رسانه های آمریکا مطرح شده است. رئیس جمهوری این کشور به نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده ۹۰ روز مهلت داده است تا منشاء همه گیری ویروس کرونا را بیشتر بررسی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معمای منشاء کرونا؛ پنج نکته مبهم در پرونده آغاز همه‌گیری «کووید ۱۹» چیست؟

دکتر فائوچی: در دوران شیوع کرونا به فکر جبران «کمبود ویتامین دی» در بدنتان باشید

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟