Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارزار در فرانسه برای زنی که هنگام شیر دادن به فرزندش در خیابان سیلی خورد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در قانون فرانسه هیچ گونه ممنوعیتی برای شیردهی زنان در مکان‌های عمومی وجود ندارد.

آگهی

گروه‌هایی از زنان در سراسر فرانسه با شرکت در کارزاری مجازی حمایت خود را از مادر جوانی که هنگام شیر دادن به فرزند خردسالش در خیابان سیلی خورده بود، نشان دادند.

صدها تن از این زنان که خود مادر شیرده هستند، با گرفتن تصاویری از شیر دادن فرزند خود در فضاهای عمومی و همرسان کردن آن در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «حمایت از مائلیس» از حمله به این زن ابراز انزجار کردند.

مائلیس، زنی اهل شهر بردو در جنوب غربی فرانسه است که روز ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) در حالی که جایی در خیابان در صف ایستاده بود، مجبور شده بود به کودک ۶ ماهه‌اش که از گرسنگی بی‌تابی می‌کرد، در همان محل شیر بدهد. او فردای آن روز ماجرا را در ویدیویی در اینستاگرام شرح داد و گفت که در آن زمان خانمی که او هم در صف بوده با داد و فریاد به گفته بود: «خجالت نمی‌کشی؟»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

En soutien à Maÿlis qui a été agressé, alors qu'elle allaitait son bébé de 6 mois dans un lieu public. Tant qu'il y...

Posted by Manon Grobi Moustier on Sunday, May 23, 2021

مائلیس گفته بود که لباس او حین شیر دادن باز نبوده و او روی سینه‌اش را پوشانده بوده است، اما با این حال زن معترض با عصبانیت به او گفته که نباید سینه‌اش را در مکان عمومی باز کند و سپس سیلی محکمی به او زده است. به گفته این مادر جوان، نه تنها هیچ یک از چندین نفری که شاهد آن صحنه بودند، از او دفاع نکردند، بلکه یکی دو زن دیگر از رهگذران نیز کار زن مهاجم را تأیید کردند.

عجیب‌تر آن که وقتی مائلیس برای شکایت نزد پلیس رفته، مأمور پلیس از او پرسیده است که چند درصد از پستانش در معرض دید بوده است. مائلیس می‌گوید: «من بهش گفتم صفر درصد. چون آن روز یک تی شرت مناسب برای شیردهی و ژاکت پوشیده بودم. با این حال او با مؤدبانه سعی کرد به من بفهماند که تقصیر خودم هم بوده است.»

این رویداد چنان ضربه روحی به مایلیس وارد آورد که شیرش از همان زمان خشک شد و پسرش نینو که تا آن روز فقط از شیر مادرش تغذیه می‌کرد، اکنون مجبور شده شیر خشک بخورد.

یک میلیون بازدید

فرسته اینستاگرامی مائلیس بیش از یک میلیون بازدید داشت و واکنش هزاران تن به ویژه شامل مادران را در سراسر فرانسه برانگیخت. کاربران با ابراز خشم خود از اتفاقی که برای این زن افتاده، شجاعت او برای آشکار کردن ماجرا و شکایت کردن به پلیس را ستوده‌اند.

یکی از مادران در اعتراض به حرکت زن مهاجم گفته است: «تعرض به زنی که شیرده است، تعرض به کودک او است.»

بسیاری دیگر از کاربران یادآوری کرده‌اند که شیردهی یک عمل طبیعی و یک حق اساسی بشر است و برخی نیز گفته‌اند از این که می‌بینند یک زن علیه زنی دیگر چنین حدی از خشونت را روا داشته، یکه خورده‌اند.

زنی دیگر نوشته است: «هیچ مادری از نشان دادن سینه‌اش در انظار عمومی لذت نمی‌برد. او تنها کودک خود را تغذیه می‌کند و برای این کار سوپرمارکت، قطار، مغازه یا کافه تفاوتی ندارد.»

در قانون فرانسه هیچ گونه ممنوعیتی برای شیردهی زنان در مکان‌های عمومی وجود ندارد. به رغم توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که نوزادان باید به مدت شش ماه فقط از شیر مادر تغذیه کنند، فرانسه یکی از کشورهایی است که کمترین میزان شیردهی مادران در جهان را دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که به رئیس جمهور فرانسه سیلی زد به زندان محکوم شد

پاپ: گریه نوزاد زبان عشق است، مادران از شیر دادن در کلیسا خجالت نکشند

پاپ فرانسیس شیر دادن مادر به نوزاد را در کلیسا مجاز شمرد