نبرد مهتارلام؛ درگیری نیروهای دولتی افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان در نزدیکی پایتخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
war in Afghanistan
war in Afghanistan   -  Copyright  AP Photo

نیروهای دولتی افغانستان در منطقه‌ای در فاصله ۱۲۰ کیلومتری کابل با شبه‌نظامیان طالبان درگیر شده‌اند؛ این درگیری‌ها باعث شد که وزیر دفاع افغانستان نیز برای ضدحمله وارد عمل شود.

درگیری‌ها در حومه کابل در حالی روی داده که از زمان آغاز مرحله نهایی خروج نظامیان آمریکایی از این کشور یعنی اول ماه مه، خشونت‌ها در سراسر افغانستان فزایش یافته و گروه طالبان درصدد تصرف سرزمین‌های بیشتر برآمده است.

بنا بر اعلام شاهدان و مقامات محلی، این درگیری‌ها اواخر روز یکشنبه در حومه «مهتارلام»، شهری با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت و مرکز ولایت لغمان آغاز شده و یاسین ضیا، وزیر دفاع افغانستان نیز شخصا برای کنترل اوضاع وارد عمل شده است.

او در پیامی ویدیویی اعلام کرد که «با رسیدن نیروهای کمکی، دشمن ضربات سنگینی را متحمل شده است.»

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید تاکنون دست‌کم ۵۰ ستیزه‌جوی طالبان در جریان درگیری‌های شب گذشته کشته شده‌اند. در سوی دیگر درگیری ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهایشان ۳۷ ایست بازرسی امنیتی در حومه این شهر را تصرف کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که درگیری‌ها در روز دوشنبه نیز ادامه داشته و صدها تن را از منطقه آواره کرده است.

گروه طالبان به تازگی ولسوالی‌های نرخ و جَلریز در ولایت وردک را که تنها ۴۰ کیلومتر با کابل فاصله دارد، تصرف کرده‌اند. طالبان ولایت وردک را دروازه ورود به پایتخت می‌داند و در هفته‌های اخیر حملات سنگینی به این ولایت داشته است.

این گروه همچنین در اوایل ماه جاری منطقه بورکا در شمال بغلان را پس از عقب نشینی نیروهای دولتی تصرف کرد.