Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماجرای گاو پاکستانیِ حاج‌ابراهیم در وَرزنه اصفهان چیست؟

حاج ابراهیم و گاو ترانه‌دوستش
حاج ابراهیم و گاو ترانه‌دوستش Copyright عکس از محمد بابایی، خبرگزاری ایرنا
Copyright عکس از محمد بابایی، خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  خبرگزاری ایرنا، محمد بابایی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حاج ابراهیم از همان زمان هنگام کار کردن با گاوش، آوازهای محلی خواند و حیوان نیز با این صدا انس گرفت و آمُخته شد، به طوری که هنوز هم تنها با صدای او شروع به حرکت می‌کند.

آگهی

زندگی حاج ابراهیم از اهالی ورزنه واقع در شرق اصفهان و پیوند او با گاوهایش مدتی است که توجه گردشگران و رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. محمد بابایی، خبرنگار خبرگزاری از حاج ابراهیم و گاوهایش گزارشی تهیه کرده است.

این کشاورز ۶۷ ساله ۱۵ سال پیش دو گاو کوهان‌دار را از پاکستان خرید و به محل زندگی‌اش آورد تا با آن از چاه آب بکشد و سنت دیرینه «گاوچاه» را زنده کند.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

در این روش که از قرن‌ها پیش در این منطقه رواج داشته، یک سر طنابی را به کوهان گاو و سر دیگر آن را به یک دلو می‌بندند. آن گاه با حرکت کردن گاو در یک مسیر مشخص، دلو پر از آب نیز از چاه بالا کشیده می‌‌شود.

حاج ابراهیم از همان زمان هنگام کار کردن با گاوش، آوازهای محلی خواند و حیوان نیز با این صدا انس گرفت و آمُخته شد، به طوری که هنوز هم تنها با صدای او شروع به حرکت می‌کند. این مرد روستایی بعدها به کمک پسرانش برای گاو خود یک چهار دیواری ساختند.

اکنون حدود ۵۰ سال است که برای کشیدن آب از چاه دیگر از موتور استفاده می‌شود، اما حاج ابراهیم و گاوش هنوز به هم وفادار مانده‌اند.

آوازه ترانه خواندن حاج ابراهیم و انس گرفتن گاو، رفته رفته پای گردشگران را به این مکان باز کرد و این خانواده اتاق‌هایی را به شکل کاروانسرا در اطراف گاوچاه برای اسکان گردشگران درست کردند.

عکس از خبرگزاری ایرنا
گاوچاه حاج‌ابراهیم در ورزنه اصفهانعکس از خبرگزاری ایرنا

محمد بابایی از خبرگزاری ایرنا از این مکان گزارشی تصویری تهیه کرده و برخی علاقه‌مندان به جاذبه‌های ایران نیز این حکایت دوست‌داشتنی را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده‌اند.

ورزنه که در نزدیکی باتلاق گاوخونی واقع شده، تا چند دهه پیش به دلیل برخورداری از منبع آبریزگاهی زاینده‌رود، محل مناسبی برای کشاورزی و تولید محصولات مختلف بود. اما پس از کاهش شدید دبی آب زاینده‌رود و خشک شدن گاوخونی در سال‌های اخیر، بسیاری از زمین‌های زراعتی این منطقه در معرض نابودی قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«گوشالا»؛ پناهگاهی برفی برای گاوهای پیر در تاتارستان

با نیکرز، گاو غول‌پیکر استرالیایی آشنا شوید

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد