میزان مرگ و میر به دلیل همه‌گیری کرونا «دو تا سه برابر» بیشتر از آمار جهانی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قبرستان بهشت زهرا در جنوب تهران
قبرستان بهشت زهرا در جنوب تهران   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که میزان افزایش مرگ و میر در پی همه گیری ویروس کرونا دو تا سه برابر بیشتر از آمارهای رسمی فوت بر اثر بیماری «کووید ۱۹» است. 

در گزارش سالانه سازمان جهانی بهداشت از آمارهای حوزه سلامت در سراسر جهان آمده است که بیماری «کووید ۱۹» در سال ۲۰۲۰ به طور مستقیم یا غیرمستقیم جان دستکم سه میلیون نفر را گرفت. این در حالی است که بنا به آمار رسمی یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به این همه گیر در سال ۲۰۲۰ جان خود را از دست دادند. 

سمیرا اسما، معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و مسئول داده های این سازمان در نشستی خبری درباره این آمار گفت: «این ارقام مطابق با تخمین های مشابهی است که تعداد کل مرگ و میر [بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹»] را دو تا سه برابر بیشتر در نظر می گیرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود که بر همین اساس تخمین زده می شود که همه گیری ویروس کرونا تاکنون جان «حدود شش تا هشت میلیون نفر» را به طور مستقیم یا غیرمستقیم گرفته است. 

معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از سخنانش هشدار داد که همه گیری بیماری «کووید ۱۹» یک «تهدید مهم» برای سلامت مردم در سراسر جهان محسوب می شود. سمیرا اسما افزود که سازمان جهانی بهداشت در حال همکاری با کشورهای مختلف برای تعیین آمار واقعی مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» است تا برای وضعیت های اضطراری در آینده برنامه ریزی کند. 

برای توضیح میزان بیشتر مرگ و میر ثبت شده در مقایسه با تعداد فوتی ها بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» از چند عامل مختلف نام برده می شود. یکی از این عوامل مرگ افرادی است که بدون انجام تست کرونا جان خود را از دست داده اند. افزایش مرگ و میر بر اثر بیماری های دیگر به دلیل عدم دسترسی به رسیدگی های پزشکی در دوران همه گیری ویروس کرونا یکی دیگر از عواملی است که آمار مرگ و میر ثبت شده را افزایش داده است. 

در دوران همه گیری کرونا بسیاری از افراد یا از ترس ابتلا به کرونا یا به دلیل محدودیت های وضع شده از مراجعه به مراکز اورژانس، بیمارستان یا پزشک خودداری کردند.