جمهوریخواهان به برکناری منتقد ترامپ از کادر رهبری حزب در کنگره رای دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لیز چینی
لیز چینی   -   کپی رایت  AP Photo

نمایندگان حزب جمهوریخواه در آمریکا روز چهارشنبه به برکناری لیز چینی، منتقد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور و نفر سوم حزب در مجلس نمایندگان از کادر رهبری جمهوریخواهان در این مجلس رای دادند.

لیز چینی در میان سیاستمداران زن در حزب جمهوریخواه عالی ترین مقام را داشت. او پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در آمریکا از دونالد ترامپ به دلیل عدم پذیرش نتیجه انتخابات انتقاد کرده بود. لیز چینی که دختر دیک چینی، معاون سابق جورج بوش پسر است همچنین پس از یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره از رئیس جمهوری وقت ایالات متحده انتقاد کرده بود.

نشست روز چهارشنبه نمایندگان حزب جمهوریخواه پشت درهای بسته برگزار شد.

دونالد ترامپ با صدور بیانیه ای در واکنش به برکناری لیز چینی گفت که «او هیچ شخصیتی ندارد و هیچ کمکی هم به زندگی سیاسی ما یا کشورمان نمی کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل لیز چینی در واکنش به تصمیم هم حزبی های خود تاکید کرد که هر آنچه در توان دارد به کار خواهد بست تا دونالد ترامپ دیگر به دفتر ریاست جمهوری آمریکا نرسد.

دونالد ترامپ پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بارها بر وقوع «تقلب» در رای گیری تاکید کرد. این در حالی است که شکایت های کارزار انتخاباتی او به دادگاه در ایالت های مختلف بارها رد شد.

لیز چینی، ۵۴ ساله، یکی از ۱۰ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان بود که به دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ پس از یورش هواداران او به ساختمان کنگره رای مثبت داد. برکناری لیز چینی از سمتش به عنوان سومین مقام حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان از نفوذ گسترده دونالد ترامپ در این حزب با وجود ترک کاخ سفید حکایت دارد.

از سوی دیگر کوین مک کارتی، رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امیدوار است تا با یک دست شدن کادر رهبری این حزب زمینه را برای پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای سال آینده فراهم کند.