Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران برای نخستین بار انجام مذاکرات با عربستان را تایید کرد؛ احتمال تمدید توافق تهران و آژانس

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به صورت رسمی انجام گفتگوهای میان ایران و عربستان سعودی را تایید کرد و موضوع این مذاکرات را مسائل منطقه‌ای و روابط دوجانبه خواند.

آگهی

ایران برای نخستین بار انجام گفتگوهای محرمانه با عربستان سعودی را تایید کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت با بیان این مطلب اعلام کرد مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای محور این مذاکرات بوده است.

سعید خطیب‌زاده، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران همچنین با بیان اینکه ایران همواره از انجام گفتگو با عربستان سعودی در هر سطحی استقبال می‌کند تاکید کرد که باید منتظر نتایج این مذاکرات باقی ماند.

اظهارات آقای خطیب‌زاده بعد از آن مطرح می‌شود که در روزهای اخیر منابعی از عربستان سعودی انجام مذاکرات تهران و ریاض را تایید کرده بودند.

پیش از آن هم آقای برهم صالح، رئيس جمهوری عراق تایید کرده بود که هیات‌هایی از ایران و عربستان در عراق با یکدیگر گفتگو کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش در باره عربستان سعودی با اشاره به اینکه تنش‌زدایی میان دو کشور مهم خلیج فارس به سود دو ملت و همچنین کل منطقه خواهد بود افزود: «در روابط بین‌الملل به جای اینکه به نیت‌خوانی در خصوص تغییر ادبیات پرداخته شود باید عملکردها را مورد توجه قرار داد. ما فکر می‌کنیم باید از رفع کدورت‌ها و موضوعاتی که بین دو کشور بوده استقبال کرد و امیدواریم با تغییر فضا، به مفاهمه معناداری درباره روابط دوجانبه و منطقه دست یابیم.»

در ادامه روند تنش‌زدایی ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، به نظر می‌رسد بهبود مناسبات با امارات متحده عربی نیز در دستور کار تهران قرار گرفته است. خطیب‌زاده در بخش دیگری از نشست خبری هفتگی خود به برنامه سفر جواد ظریف به امارات اشاره کرد و افزود: «روابط دیپلماتیک ایران و امارات هرگز قطع نشده است. امارات از شرکای اصلی اقتصادی ما در منطقه به شمار می‌رود و در یک سال اخیر گفتگوهای مختلفی میان دو کشور به اشکال مختلف برگزار شده است و سفر ظریف هم به امارات هم در همین راستا در دستور کار قرار دارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دو قدرت بزرگ منطقه خلیج فارس و خاورمیانه یعنی ایران و عربستان، در ماه‌های اخیر پس از چندین سال روابط تنش، وارد فضایی از کاهش تنش‌ها شده‌اند. پیش از آنکه مقام‌های دو کشور به صورت رسمی انجام این گفتگوها را تایید کنند، گزارش‌های مختلفی از انجام مذاکرات در بغداد میان هیات‌هایی از ایران و عربستان منتشر شده بود.

تمدید توافق با آژانس

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مذاکرات وین اشاره کرد و موضوع احتمال تمدید توافق با آژانس را محتمل دانست.

آقای خطیب‌زاده با اشاره به اظهارات عباس عراقچی که در گفتگو با یک رسانه ژاپنی گفته بود ممکن است توافق موقت سه ماهه ایران و آژانس تمدید شود، گفت: «آنچه آقای عراقچی گفتند این بود که یکی از انتخاب‌ها می‌تواند این باشد که توافق ایران و آژانس با هماهنگی دو طرف توافق شود. البته تیم مذاکره کننده در این خصوص تصمیم‌گیر نیست و تعیین تکلیف این موضوع باید در تهران صورت پذیرد.»

توافق موقت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۱ ماه مه به پایان می‌رسد. هرچند در ابتدا خوش‌بینی‌هایی مبنی بر حصول توافق بر سر احیای برجام میان ایران و جهان پیش از آن تاریخ وجود داشت،اما حالا عباس عراقچی اعلام کرده که ممکن است موضوع تمدید توافق ۳ ماهه ایران و آژانس مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع گفتگوهای وین اشاره کرد و افزود: «مذاکرات وارد فاز نگارش شده و جزئيات بسیاری دارد. به دلیل حساسیت موضوع فعلا نمی‌توانیم در خصوص این جزئيات صحبت کنیم چرا که هر روز به نتایج مختلفی می‌رسد.»

خطیب‌زاده همچنین اظهار داشت که آمریکا بخش عمده‌ای از کارهایی که از نظر ایران باید انجام دهد را پذیرفته است. او در ادامه گفت: «درباره بخشی که هنوز آمریکا نپذیرفته باید بگویم که ما به آنها اعلام کردیم که همه موارد لیست مد نظر ایران، اقداماتی بوده که آمریکا برای از بین بردن برجام انجام داده است. در نتیجه از نظر ما اینها هم موارد خارج از برجام به شمار نمی‌روند.»

چهارمین گفتگوهای ایران و ۴+۱ و همچنین از طرف دیگر آمریکا در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود. طرفین می‌گویند در مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به پیشرفت‌های مناسبی دست یافته‌اند ولی هنوز اختلافاتی در این مسیر باقی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره بین تهران و ریاض؛ گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشایی کنسولگری‌های دو کشور افزایش یافت

واکنش ایران به گفتگوهای مستقیم تهران و ریاض در بغداد: از گفتگو با عربستان استقبال می‌کنیم

فایننشال تایمز: مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است