Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا مذاکرات با هند بر سر توافق تجاری دوجانبه را از سر می‌گیرد

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافق بروکسل و دهلی‌نو برای از سرگیری مذاکرات بر سر توافق تجاری دوجانبه در حالی صورت گرفت که محرک اصلی برای اتخاذ چنین تصمیمی افزایش نفوذ جهانی چین و تلاش هند و اتحادیه اروپا برای مقابله با نفوذ پکن بود.

آگهی

اتحادیه اروپا و هند روز شنبه همزمان با اجلاس سران این اتحادیه در پرتغال با از سرگیری مذاکرات دوجانبه برای دستیابی به توافق تجاری موافقت کردند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پایان نشست ویدئویی رهبران اتحادیه اروپا با نارندرا مودی، نخست وزیر هند از «آغاز فصلی جدید» در روابط بروکسل با دهلی نو سخن گفت. نخست وزیر هند قرار بود برای مذاکره با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس پورتو حاضر شود اما در نهایت این سفر به دلیل موج جدید شیوع ویروس کرونا در هند انجام نشد.

رئیس شورای اروپا اعلام کرد که بروکسل و دهلی نو سه رشته مذاکرات را به طور موازی درباره تجارت، حمایت از سرمایه گذاری و استفاده از نشان جغرافیایی برای کالاها آغاز خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توافق بروکسل و دهلی نو برای از سرگیری مذاکرات بر سر توافق تجاری دوجانبه در حالی صورت گرفت که محرک اصلی برای اتخاذ چنین تصمیمی افزایش نفوذ جهانی چین و تلاش هند و اتحادیه اروپا برای مقابله با نفوذ پکن بود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از «چین» و «برکسیت» به عنوان دو عاملی که منجر به نزدیکی بیشتر هند با اتحادیه اروپا شده است یاد کرد.

توافق بروکسل و دهلی‌نو برای افزایش همکاری‌ها در حوزه بهداشت و درمان

اتحادیه اروپا و هند همچنین روز شنبه بر سر افزایش همکاری ها در حوزه بهداشت و درمان برای مقابله با همه گیری های آینده به توافق دست یافتند.

نخست وزیر هند در جریان نشست مجازی با سران کشورهای اروپایی از آنها خواست تا از درخواست هند و آفریقای جنوبی برای تعلیق مالکیت معنوی واکسن های کرونا حمایت کنند. با این حال رهبران اتحادیه اروپا پس از اعلام حمایت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از این پیشنهاد بیشتر بر لزوم «صدور واکسن» و «همبستگی» تاکید کرده اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه گفت: «ابتدا باید کشورهای آنگلوساکسون ممنوعیت صدور واکسن را لغو کنند.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید می کنند که «تنها منطقه دموکراتیک» در جهان هستند که مانع از صدور واکسن های کرونا نشده اند. این در حالی است که بریتانیا و ایالات متحده در راستای تضمین واکسیناسیون جمعیت خود با صادرات واکسن مخالفت کرده اند.

به گفته اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از ۴۰۰ میلیون دوز واکسن تولید شده در خاک این اتحادیه حدود ۵۰ درصد (۲۰۰ میلیون دوز) به ۹۰ کشور جهان صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار مرگ و میر کووید در هند به بیش از ۴ هزار نفر در روز رسید

چینی‌های ساکن فرانسه درباره سفر شی جین‌‎پینگ به پاریس چه نظری دارند؟

اروپا میان چین و آمریکا؛ آیا سفر شی جین‌پینگ شکاف‌ میان غربی‌ها نسبت به راهبرد پکن را آشکار می‌کند؟