Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عذرخواهی وزیر خارجه ایران از مردم؛ ظریف به صدر پیشنهادهای اصلاح‌طلبان برای نامزدی رییس‌جمهوری رفت

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساعاتی پس از انتشار متن عذرخواهی وزیر خارجه ایران از مردم ایران و «عاشقان سردار سلیمانی» به دلیل آن چه که او «پخش برداشت و تحلیل تلخ» خود از «یک برهه تاریخی» تعبیر کرده، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران اعلام کرد که نام محمد جواد ظریف در صدر اسامی پیشنهاد شده برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.

آگهی

ساعاتی پس از انتشار متن عذرخواهی وزیر خارجه ایران از مردم ایران و «عاشقان سردار سلیمانی» به دلیل آن چه که او «پخش برداشت و تحلیل تلخ» خود از «یک برهه تاریخی» تعبیر کرده، آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران اعلام کرد که نام محمد جواد ظریف در صدر اسامی پیشنهاد شده از سوی اعضای این جبهه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ قرار دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران یک هفته پس از انتشار بخشی از فایل صوتی گفتگوی خود در چارچوب پروژه تاریخ شفاهی دولت حسن روحانی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«اگر می‌دانستم جمله‌ای از آن عرایض انتشار عمومی پیدا می‌کند، حتما همچون گذشته آن را بر زبان نمی‌آوردم. نه برای اینکه مردم را محرم نمی‌دانم، بلکه از آن جهت که در جهان به هم پیوسته کنونی که انتخاب مخاطب را ناممکن ساخته و در آشفته‌بازار سیاست، اغیار را محرم نمی‌شمارم.»

آقای ظریف همچنین اضافه کرد:«همه کسانی را که (به باور خودم) به من تهمت و افترا زده‌بودند، بخشیدم. امیدوارم مردم بزرگوار ایران و همه عاشقان سردار و به ویژه خانواده بزرگوار سلیمانی عزیز نیز بنده را ببخشایند.»

آقای ظریف، در بخش‌هایی از این فایل صوتی از اختلاف نظر خود با فرمانده وقت سپاه قدس ایران پرده برداشته بود و تاکید کرده بود که اجرای برخی دستورهای قاسم سلیمانی، که در جریان حمله پهپادی آمریکا در عراق کشته شد، موجب هزینه‌کرد دیپلماسی برای پیشبرد اهداف به تعبیر او «میدان» شد و برخی تصمیم‌های آقای سلیمانی به ویژه در جنگ سوریه که با القائات روسیه صورت گرفت، موجب زمینگیر شدن قوای زمینی ایران در این کشور شد.

انتشار این بخش از سخنان آقای ظریف با انتقاد جریان‌ اصولگرا و گروه‌های حامی سپاه پاسداران در ایران مواجه شد؛ به طوری که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران آن را «تحریفات تاریخی و تحلیل‌های اشتباه خسارت‌بار و مخالف منافع ملی» توصیف کرد و پنج روز پیش، از انتشار اطلاعیه عذرخواهی آقای ظریف خبر داد.

هر چند که دولت فایل صوتی آقای ظریف را محرمانه خوانده و از آغاز تلاش‌ها برای شناسایی عاملان انتشار این فایل صوتی که به تعبیر حسن روحانی با هدف ضربه زدن به مذاکرات هسته‌ای در وین منتشر شده، خبر داده است، حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر ایران در موسسه کیهان، با انتشار یادداشتی نوشت:«فایل صوتی یاد شده برخلاف ادعا و ‌های و هوی آقایان، محرمانه نبوده و از سوی دولت و با خود‌سوزی ظریف و برای انتشار تهیه شده است.» مدیرمسئول روزنامه کیهان همچنین ادامه داد:« مخاطب آن(فایل صوتی) نیز مردم ایران نیستند بلکه دولت آقای روحانی از این طریق برای دشمن پیام فرستاده است.» به تعبیر او این پیام «بیانیه پوزش دولت از آمریکا و خداحافظی در پایان دوره ۸ ساله» است.

در حالی که برخی تحلیلگران معتقدند که بخشی از انگیزه منتقدان اصولگرای او ناشی از رقابت‌های انتخاباتی و تلاش برای حذف او به عنوان نامزد احتمالی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری است، آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران روز یکشنبه با انتشار فهرست اسامی ۱۴ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری که از سوی اعضای مجمع عمومی این نهاد پیشنهاد شده، اعلام کرد که نام محمد جواد ظریف بیش از سایر نامزدهای احتمالی پیشنهاد شده است.

به گفته او، نام آقای ظریف توسط ۳۷ عضو مجمع جبهه اصلاحات برای نمایندگی اصلاح‌طلبان در انتخابات پیشنهاد شده است. در حالی که در این فهرست اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت آقای روحانی از سوی ۳۵ عضو پیشنهاد شده است.

البته آقای ظریف بارها اعلام کرده که قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. با این حال، برخی اصلاح طلبان و میانه‌روها در ایران معتقدند که همزمان با پیشرفت مذاکرات با کشورهای ۱+۴ در مورد بازگشت ایران و آمریکا به برجام و افزایش احتمال لغو تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده، محمدجواد ظریف می‌تواند از اقبال عمومی لازم برای پیروزی در انتخابات پیشِ‌رو برخوردار باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راستی آزمایی ادعاهای ظریف در فایل صوتی جنجالی؛ آیا ظریف حقایق را گفت؟

فایل صوتی ظریف؛ تهیه‌کنندگان گفتگو ممنوع‌الخروج شدند، آشنا پس از استعفا واکنش نشان داد

پس‌لرزه‌های نوار صوتی ظریف در سنای آمریکا: جان کری تکذیب کرد