Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پس‌لرزه‌های نوار صوتی ظریف در سنای آمریکا: جان کری تکذیب کرد

جان کری
جان کری Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی نوشت: «این ماجرا و این اتهامات بی‌شک‌‌ و شبهه دروغند. چنین چیزی هرگز اتفاق نیفتاده، نه در زمانی که من وزیر خارجه بودم و نه بعد از آن.»

آگهی

جان کری، وزیر خارجهٔ پیشین ایالات متحده اعلام کرد با محمد جواد ظریف، وزیر خارجهٔ ایران هرگز دربارهٔ حملات هوایی اسرائیل در سوریه گفتگو نکرده است، سخنانی که با اظهارات اخیر این مقام ایرانی آشکارا در تضاد است.

وزیر خارجهٔ دولت حسن روحانی طی مصاحبهٔ مبسوطی که فایل صوتی آن به‌‌تازگی درز کرده می‌گوید همتای آمریکایی‌اش طی مذاکرات برجام در یکی از موارد به وی اطلاع داده است که اسرائیل تا آن زمان دست‌کم ۲۰۰ بار به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه حمله هوایی کرده است. حملاتی که آقای ظریف می‌گوید خود از تعداد و چگونگی آن بی‌خبر بوده است.

درج اظهارات آقای ظریف در نشریه نیویورک تایمز، خشم شماری از جمهوری‌خواهان را برانگیخت و جان کری که اکنون سمت مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور مربوط به آب‌وهوا را برعهده دارد شامگاه دوشنبه در توییتر خود اظهارات محمد جواد ظریف را تکذیب کرد.

وی نوشت: «این ماجرا و این اتهامات بی‌شک‌‌ و شبهه دروغند. چنین چیزی هرگز اتفاق نیفتاده، نه در زمانی که من وزیر خارجه بودم و نه بعد از آن.»

آقای کری همچنین مقاله‌ای از خبرگزاری رویترز را در توییت خود آورده است که طی آن یک مقام اسرائيلی در سال ۲۰۱۸ از تعداد ۲۰۰ حملهٔ هوایی به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه خبر داده بود. نکته‌ای که تلویحا نشان می‌دهد اطلاعات اخیر چیز تازه یا پنهانی نبوده است که وی بخواهد آن را به همتای ایرانی خود برساند، هرچند در نوار صوتی درز کرده، آقای ظریف مشخص نمی‌کند که گفتگوی فوق با جان کری دقیقا در چه زمانی صورت گرفته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تقاضای استعفا برای جان کری در سنا

اظهارات آقای کری در پی حملات پرشمار جمهوری‌خواهان به وی صورت می‌گیرد که برخی از آنها حتی خواستار استعفای وی شده‌اند. تد کروز، سناتور تگزاس رفتار وی را «بی‌مبالاتی فاجعه‌بار و بی‌اعتبارکننده» خوانده، و نیکی هیلی، نمایندهٔ وقت آمریکا در سازمان ملل آن را «چندش‌آور» و «خبرچینی برای ایران» نامیده است.

انتشار گستردهٔ مصاحبهٔ محمد جواد ظریف، وزیر خارجهٔ کنونی ایران با سعید لیلاز اقتصاددان حامی دولت این کشور،‌ که ظاهرا در قالب گفتگوهایی برای مجموعهٔ «تاریخ شفاهی ایران پس از انقلاب» صورت گرفته، واکنش‌های دنباله‌دار بسیاری را در رسانه‌های داخلی و خارجی به همراه داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عذرخواهی وزیر خارجه ایران از مردم؛ ظریف به صدر پیشنهادهای اصلاح‌طلبان برای نامزدی رییس‌جمهوری رفت

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است