Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز جهانی کارگر؛ معترضان در چهار گوشه جهان خواهان حمایت از مشاغل در بحران همه‌گیری کرونا شدند

تظاهرات روز جهانی کار در آلمان
تظاهرات روز جهانی کار در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی منابع خبری غیر رسمی از دستگیری ده‌ها فعال حوزه کارگری در تجمعات اول مه/ یازده اردیبهشت در ایران خبر می‌دهند.

آگهی

کارگران، فعالان اصناف و رهبران اتحادیه‌های کارگری همزمان با اول ماه مه،‌ روز جهانی کار و کارگر در سراسر جهان به خیابان‌ها آمدند تا ضمن مطالبه حقوق صنفی و قانونی خود خواستار حمایت از مشاغل در شرایط بحرانی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ شوند.

در بسیاری از کشورهای دنیا این روز با برپایی راهپیمایی‌ها و همچنین تجمعات اعتراضی علیه تضییع حقوق کارگران جشن گرفته‌ می‌شود.

راهپیمایی‌ کارگران و فعالان کارگری امسال نیز مشابه سال گذشته به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ شکل و ظاهری متفاوت به خود گرفته بود.

اصناف و اتحادیه‌های کارگری که پیش‌تر و در طول سال گذشته به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا امکان برپایی تجمعات را نداشتند روز اول ماه مه را فرصتی مغتنم شمردند تا صدای خاموش شده کارگران را برغم شرایط حاد بهداشتی از زبان آنها در کف خیابان‌ها به گوش دولتمردان برسانند.

گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی از برپایی مراسم روز جهانی کار در کشورهای مختلف از تجمعات گسترده و بسیار شلوغ شرکت کنندگان، راه‌پیمایی‌های بزرگ و مشت‌های گره کرده کارگران پشت بنرها و پلاکاردهای اعتراضی حکایت دارد.

بازداشت فعالان کارگری در ایران

در حالی که رسانه‌های دولتی در ایران اشاره مختصری به تجمع کارگران مقابل وزارت کار در تهران و برپایی تظاهراتی در دیگر شهرهای این کشور کرده‌اند، برخی منابع خبری غیر رسمی و رسانه‌های فعال در خارج از کشور از بازداشت ده‌ها فعال حوزه کارگری در تجمعات اول مه/ یازده اردیبهشت در ایران خبر می‌دهند.

این تظاهرات و تجمعات اعتراضی در حالی در ایران برپا شده که گفته می‌شود وزارت اطلاعات از روزهای پیش نسبت به هرگونه حضور در راهپیمایی‌های اعتراضی به فعالان کارگری و صنفی هشدار داده بودند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار ویدیوهایی در حساب اینستاگرامی خود از برپایی تجمعات اعتراضی به مناسبت روز کارگر در بسیاری از شهرهای ایران از جمله اصفهان، مشهد، تبریز، کرمانشاه، مریوان، اراک، رشت، سنندج، کرج، خرم‌آباد، شوش و هفت تپه خبر داده است.

بخشی از ویدیوهایی که در ضفحه اینستاگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده به حضور ماموران نیروی انتظامی مقابل ساختمان وزارت کار در تهران برای ممانعت از برپایی تجمعات اعتراضی کارگران مربوط می‌شود.

دست کم ۱۰۰ تظاهرکننده در استانبول دستگیر شدند

در گزارش آسوشیتدپرس به محدودیت‌های اعمال شده از سوی برخی کشورها از جمله ترکیه و فیلیپین اشاره شده که مقامات دولتی پیش از اول ماه برای جلوگیری از برگزاری راهپیمایی‌ها و تظاهرات روز جهانی کار وضع کرده بودند.

ترکیه و فیلیپین از جمله کشورهایی هستند که به دلیل شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ برپایی هرگونه تظاهرات و راه‌پیمایی را منع کرده بودند.

برغم این محدودیت‌ها شماری از کارگران و فعالان کارگری روز شنبه اول ماه مه در استانبول به خیابان آمدند که به گزارش برخی خبرگزاری‌ها دست کم ده‌ها تن از این افراد توسط ماموران پلیس و نیروهای امنتی دستگیر شدند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص نوشت که دست کم یکصد تظاهرکننده در حالی که تلاش می‌کردند خود را به میدان تقسیم، محل سنتی برپایی تظاهرات اعتراضی برسانند و یا در دیگر محله‌های پایتخت از جمله خیابان مشهور «استقلال» دست به تظاهرات بزنند،‌ توسط پلیس دستگیر شدند.

Emrah Gurel/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
دستگیری تظاهرکنندگان شرکت کننده در مراسم روز جهانی کارگر در استانبولEmrah Gurel/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

اتحادیه وکلای معاصر استانبول که در زمینه دفاع از موضوعات سیاسی حساس فعالیت می کند نیز در گزارشی شمار دستگیرشدگان تظاهرات روز اول مه در پایتخت ترکیه را ۱۷۰ نفر اعلام کرده است.

ترکیه از ۲۹ آوریل به دلیل گستردگی موج سوم همه‌گیری بیماری کووید۱۹ مقرارت قرنطینه و محدودیت‌های شدیدی را در بسیاری از شهرهای این کشور اعمال کرده است.

آگهی

تظاهرات اول مه در اروپا؛ ده‌ها هزار نفر در فرانسه به خیابان آمدند

روز اول ماه مه برای رهبران سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری آزمونی بزرگ در جهت بسیج کارگران و اعمال فشار به دولت در میان بحران‌ و آشفتگی‌های عمیق اقتصادی به حساب می‌آید.

در فرانسه هزاران نفر همزمان با روز کارگر همگام با فعالان اصناف و سندیکاها به خیابان‌ها آمدند. ماسک‌هایی که شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه به صورت داشتند یادآور این نکته بود که زندگی شخصی و حرفه‌ای کارگران تا چه میزان نسبت به مراسم سنتی سالهای پیش اول مه، به خصوص پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ دستخوش تغییر شده است.

در پاریس تظاهرکنندگان به دعوت چهار اتحادیه عمده صنفی و جنبش‌های حامی جوانان از ساعت ۱۴ به وقت محلی در میدان جمهوری تجمع و سپس حرکت خود را به سوی میدان «ناسیون» آغاز کردند.

این تظاهرات همزمان با حضور ده‌ها هزار نفر در دیگر شهرهای فرانسه از جمله لیون، لیل، نانت، بوردو، تولوز و مارسی برگزار شد.

آگهی

مهم‌ترین سندیکای کارگری در فرانسه شمار شرکت کنندگان در تظاهرات اول مه در این کشور را ۱۷۰ هزار نفر اعلام کرده و یادآور شدند در پاریس ۲۵ هزار نفر برای گرامیداشت روز کار به خیابان‌ها آمدند. 

وزارت کشور فرانسه اما شمار شرکت کنندگان در راهپیمایی‌های روز اول مه در کل کشور را ۱۰۶ و تعداد حاضران در راهپیمایی و تجمعات شهر پاریس را ۱۷ هزار نفر عنوان کرده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، دو سندیکای عمده کارگری در فرانسه یعنی «نیروی کارگران» و «کنفدراسیون عمومی کار» که از سال ۲۰۱۶ تاکنون هرگز همزمان در راهپیمایی‌های اول ماه مه شرکت نکرده بودند روز شنبه در کنار یکدیگر در راهپیمایی روز جهانی کار حضور یافتند.

Daniel Cole/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
راهپیمایی روز جهانی کارگر در شهر مارسیDaniel Cole/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

برخی منابع خبری از بروز درگیری‌های پراکنده میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس در پایتخت فرانسه خبر داده و اعلام کرده‌اند که نهاد‌های انتظامی و امنیتی برای جلوگیری از نفوذ عناصر افراطی و به هرج و مرج کشیده شده تظاهرات اول مه تدابیر ویژه‌ای را از پیش در نظر گرفته‌ بودند.

آگهی

به گزارش وزارت کشور فرانسه در جریان نارامی‌ها و درگیری‌های روی داده طی تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر شش پلیس در سراسر کشور از جمله سه مامور پلیس در پایتخت زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، در جریان این تظاهرات همچنین ۵۶ نفر در سراسر فرانسه توسط ماموران انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

آلمان، بریتانیا، ایتالیا، اتریش و اسپانیا از جمله دیگر کشورهای اروپایی بودند که مراسم بزرگداشت روز کار به صورت پراکنده در شهرهای مختلف آنها برگزار شد.

خشم تظاهرکنندگان نسبت به قانون جدید اشتغال در اندونزی

روز جهانی کار در اندونزی، بزرگترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی فرصتی برای ابراز خشم هزاران تظاهرکننده نسبت به قانون جدید اشتغال در این کشور بود.

آگهی

معترضان ضمن مطالبه حقوق صنفی و قانونی خود به شدت مقرارت جدید اشتغال در کشورشان را محکوم کردند و به نشانه ناامیدی نسبت به وضع موجود اجسامی به شکل سنگ مزار در کف خیابان نصب کردند.

AP Photo
‌سنگ مزار در کف خیابان به نشانه نامیدی معترضان به وضعیت اشتغال در اندونزیAP Photo

منتقدان معتقدند که قانون جدید اشتغال سبب کاهش حقوق و غرامت پایان کار، کاهش محدودیت‌ها برای کارگران خارجی، افزایش برون‌سپاری و لطمه وارد کردن از طرق مختلف به کارگران می‌‌شود و این در حالیست که اندونزی در پی جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر است.

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده که انتظار می‌رود ۵۰ هزار کارگر از ۳ هزار شرکت و کارخانه در دویست شهر این کشور دست به تظاهرات زده باشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی کارگر؛ نگاهی به تاریخ ارج‌ گذاری نسبت به نیروی کار و حقوق کارگران

قرنطینه در دهلی نو؛ کارگران به پایانه‌های اتوبوس هجوم بردند

کارگران جنسی زن و مرد در هلند خواستار از سرگیری فعالیت خود شدند