تبرئه زنی که همسرش را با تفنگ شکاری کُشت؛ رای دادگاه ترکیه: دفاع مشروع در برابر خشونت خانگی

ملک ایپک
ملک ایپک Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملک ایپک، ۳۱ ساله و ساکن آنتالیا در ۷ ژانویه گذشته همسر خود را با شلیک یک قبضه اسلحه شکاری کشت. این اقدام خانم ایپک پس از آن صورت گرفت که او به همراه دو دختر خردسالش(هفت و نه ساله) ساعت‌ها از سوی همسرش تحت ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و تهدید به مرگ مواجه شده بودند.

آگهی

زن جوانی که به اتهام قتل همسرش در خطر صدور حکم زندان طولانی مدت قرار داشت، با رای دادگاهی در ترکیه از اتهام قتل عمد تبرئه و اقدام او دفاع از خود تفسیر شد.

ملک ایپک، ۳۱ ساله و ساکن آنتالیا در ۷ ژانویه گذشته همسر خود را با شلیک یک قبضه اسلحه شکاری کشت. این اقدام خانم ایپک پس از آن صورت گرفت که او به همراه دو دختر خردسال هفت و نه ساله‌اش ساعت‌ها از سوی همسرش تحت ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و تهدید به مرگ شده بودند.

در حالی که خانم ایپک مطابق قوانین ترکیه با خطر صدور حکم زندان تا ۲۴ سال مواجه بود، دادستان برای او تقاضای ۶ سال حبس کرده بود. با این حال، دادگاه با صدور رأیی تأیید کرد که اقدام خانم ایپک دفاع مشروع از خود و فرزندانش بوده و مشمول مجازات قتل عمد نمی‌شود.

خانم ایپک به هنگام خروج از دادگاه گفت: «کلمه‌ای پیدا نمی‌کنم که گویای وصف حالم باشد البته باید تاکید کنم که من هرگز دوست نداشتم این اتفاق رخ بدهد (همسرم را بکشم)؛ در هر صورت از تمام کسانی که از من حمایت کردند، تشکر می‌کنم.»

صدور این حکم با استقبال گسترده فعالان حقوق بشر و زنان در ترکیه مواجه شده است؛ کشوری که به دلیل قوانین مردسالار و همسو با نابرابری جنسیتی مورد انتقاد گروه‌های حامی حقوق زنان و اتحادیه اروپا است. با این حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، حدود یک ماه پیش، دستور خروج این کشور از معاهده منع خشونت علیه زنان را صادر کرد.

گروه‌های محافظه کار و مذهبی با حمایت از این اقدام دولت ترکیه، مفاد این کنوانسیون را عامل تضعیف بنیان خانواده از طریق تشویق کردن زنان به طلاق و تبلیغ تمایلات همجنس‌گرایانه می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنشگران در جمهوری آذربایجان زنگ خطر نسبت به افزایش خشونت خانگی را به صدا درآوردند

درخواست مردی از ژاندارمری ایتالیا: زندگی با همسرم جهنم است مرا زندانی کنید

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است