واکنش ظریف به فایل صوتی: متأسفم که موضوع دیپلماسی و میدان به کشمکش داخلی بدل شد

محمدجواد ظریف و قاسم سلیمانی
محمدجواد ظریف و قاسم سلیمانی Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نخستین واکنش رسمی به انتشار فایل صوتی صحبت‌هایش از اینکه «یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان به یک کشمکش داخلی تبدیل شده است»، ابراز تأسف کرد.

آگهی

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نخستین واکنش رسمی به انتشار فایل صوتی صحبت‌هایش از اینکه «یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان به یک کشمکش داخلی تبدیل شده است»، ابراز تأسف کرد.

انتشار سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک گفتگویی که دولتمردان ایران معتقدند «محرمانه» بوده است، با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران و خارج از ایران ایجاد کرده است.

آقای ظریف در حساب اینستاگرامی‌اش با انتشار ویدوئویی که او را در محل کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس سپاه در فرودگاه بغداد نشان می‌دهد، نوشت: «تقلیل بحث نظری در خصوص ارتباط دو بال قدرت خارجی جمهوری اسلامی ایران، یعنی دیپلماسی و میدان، به مثابه بهانه‌ای برای دوگانه سازی میان نظامیان سرافراز و دیپلمات‌های غیور که هر دو برای عزت و سربلندی ایران عزیز می‌کوشند، نه تنها کوته اندیشانه بلکه در تقابل کامل با نگرش این دانشجوی روابط بین‌الملل است که میدان و دیپلماسی را مقوم و مکمل می‌داند.»

منظور آقای ظریف از «میدان»، نقش نیروی قدس سپاه پاسداران در سیاست خارجی ایران عنوان شده که در گفتگویش از برخی دخالت های این نهاد نظامی انتقاد کرده است.

«نمی‌دانم فایل چگونه از آن سوی آب‌ها سر درآورده است»

آقای ظریف در ادامه با طرح این موضوع که نمی‌داند چگونه فایل صحبت‌هایش «از آن سوی آب‌ها» سردرآورده است، تأکید کرد: «ضرورت تنظیم هوشمندانه رابطه میان این دو بال و تعیین اولویت‌ها توسط ساختارهای قانونی و تحت اشراف عالی مقام معظم رهبری است.»

ظریف با تصریح بر این نکته که «در ۴۰ سال گذشته در تحلیل مجتهد و در اجرا مقلد بوده است»، از این که سخنانش به یک کشمکش داخلی تبدیل شده و «آسیب‌شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روندها» به مثابه انتقاد شخصی معرفی شده است، ابراز تأسف کرد.

تمجید از سلیمانی

وزیر خارجه ایران که در گفتگوی منتشر شده‌اش، ظاهرا از میزان تأثیرگذاری نظامیان بر سیاست خارجی ایران راضی نیست، با این حال در نوشته کوتاه اینستاگرامی‌اش از نقش «موثر» قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس در برقراری صلح در افغانستان و عراق و همچنین مبارزه با داعش تمجید می‌کند.

او با بیان اینکه «در مقام کارگزار همواره تابع سیاست‌های مصوب کشور بوده و از آنها با قدرت دفاع کرده‌ است»، اما تأکید کرد که «در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت می‌داند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای ظریف در نوشته کوتاهش بدون اشاره به نام آمریکا، از ترامپ به عنوان نماد «زبونی، استیصال جنایت‌کارانه»یاد کرده که در کشتن آقای سلیمانی نقش داشته است.

در هر حال او با بیان اینکه سخنانش به منظور استفاده «دولتمردان بعدی از تجربیات گران بهای ۸ سال گذشته» بیان شده است، اعلام کرد که از «مکر مکاران و سرزنش سرزنش کنندگان» بیمی ندارد.

آقای ظریف روز گذشته و هم‌زمان با دستور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به وزارت اطلاعات برای شناسایی عوامل انتشار فایل صوتی سخنانش، برای نخستین بار و به صورت غیرمستقیم به این ماجرای جنجالی واکنش نشان داده بود.

روحانی: پخش نوار سخنان ظریف برای ایجاد اختلاف بود

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به انتشار فایل صوتی آقای ظریف، گفت: «درست در مقطعی که وین در اوج موفقیت است آن را پخش می‌کنند که در درون اختلاف ایجاد کنند.»

آقای روحانی در ادامه گفت: «دزدیدن یک سند و نوار مسأله‌ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع این کار را انجام دادند. وزارت اطلاعات هم بررسی کند که ریشه‌های آن چه کسانی بودند.»

قالیباف: دوگانه سازی میدان و دیپلماسی فرصت‌طلبی است

اما محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در واکنش به سخنان آقای ظریف، گفت: «اگر کسانی به هر دلیلی دوگانه‌های فرصت‌طلبانه از قدرت میدانی و قدرت دیپلماسی می‌سازند، بدانند که این کار ضد منافع ملی، تجربه بشریت و علم است و هیچ منطقی در آن نیست، جز فرصت‌طلبی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش روسیه به فایل صوتی ظریف: ما بر اساس رفتار شرکایمان قضاوت می‌کنیم نه بر پایه اظهارات نسنجیده

ظریف به آمریکا هشدار داد؛ لاوروف در تهران تحریم اتحادیه اروپا را محکوم کرد

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد