Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام با «تسریع» مذاکرات موافقت کردند

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران Copyright JOE KLAMAR/AFP
Copyright JOE KLAMAR/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران شرکت کنندگان در نشست روز سه‌شنبه توافق کردند که «فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد».

آگهی

شرکت کنندگان در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام روز سه شنبه در وین، پایتخت اتریش تصمیم به «تسریع» روند مذاکرات گرفتند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در کانال تلگرام خود اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست موافقت کردند که «فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد».

هیات های ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و اتحادیه اروپا در نشست کمیسیون مشترک برجام حضور داشتند. بنا به اعلام عباس عراقچی که ریاست هیات ایران در مذاکرات روز سه شنبه را برعهده داشت شرکت کنندگان تصمیم به تشکیل گروه کارشناسی سوم نیز گرفتند. به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران عنوان این گروه «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام عباس عراقچی هدف از تشکیل این گروه کارشناسی گفتگو در مورد «ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام» خواهد بود.

نشست روز سه شنبه اولین مذاکره ایران با قدرت های جهانی از جمله روسیه از زمان افشای فایل صوتی وزیر امور خارجه ایران بود که در آن محمد جواد ظریف روسیه را به اخلال در روند مذاکرات هسته ای شش سال پیش متهم کرده بود.

وزارت خارجه روسیه تاکنون به فایل صوتی پخش شده از سخنان وزیر امور خارجه ایران واکنشی نشان نداده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در مورد گفتگوهای روز سه شنبه گفت این مذاکرات نشان داد که شرکت کنندگان «هدف مشترکی» دارند که آن هم «احیای توافق هسته ای در شکل اصلی» آن است.

از سوی دیگر نماینده چین در مذاکرات روز سه شنبه هنگام خروج از محل گفتگوها گفت که مذاکرات روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت. با این حال عباس عراقچی در گفتگو با صداوسیمای ایران گفت که گفتگوها فعلا در «سطح کارگروه‌ها» ادامه می یابد. به گفته وی در صورت نیاز جلسه کمیسیون مشترک برجام بار دیگر تشکیل خواهد شد تا «گره ای» از اختلاف ها در مذاکرات را باز کند.

آمریکا به دلیل تصمیم سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور مبنی بر خروج از برجام در مذاکرات روز سه شنبه حضور نداشت. با این حال هیاتی آمریکایی در وین در حال مذاکره غیرمستقیم با ایران بر سر بازگشت واشنگتن به برجام و پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است.

هیات های حاضر در نشست کمیسیون مشترک برجام نقش واسطه را در گفتگوهای غیرمستقیم بین ایران و آمریکا ایفا می کنند.

گفتگوهای وین در حالی برگزار می شود که ایران به دنبال «خرابکاری» در تاسیسات هسته ای نطنز تصمیم به غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم گرفت. مقامات ایران از اسرائیل به عنوان مسئول حادثه در تاسیسات هسته ای نطنز یاد کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه غنی‌سازی ۶۰ درصدی و خرابکاری در نطنز بر مذاکرات هسته‌ای وین

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد