Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با فاطمه، سازنده ایرانی سازهای عود و تار آشنا شوید

کپی‌رایت
کپی‌رایت Copyright ATTA KENARE/AFP or licensors
Copyright ATTA KENARE/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فاطمه موسوی سازنده عود و تار است. کاری که به روایت خودش دشوار است و شاید کمتر در میان جمعیت زنان ایرانی طرفدار داشته باشد. کاری که حتی با خطر دفرمه شدن انگشت‌هایش همراه خواهد بود اما او از حرفه‌ای که انتخاب کرده خرسند است و از پیشرفت در آن خوشحال.

آگهی

فاطمه موسوی سازنده عود و تار است. کاری که به روایت خودش دشوار است و شاید کمتر در میان جمعیت زنان ایرانی طرفدار داشته باشد. کاری که حتی با خطر تغییر شکل انگشت‌هایش همراه خواهد بود اما او از حرفه‌ای که انتخاب کرده خرسند است و از پیشرفت در آن خوشحال.

او می‌گوید: «قطعا [ساخت ساز] کار سختی است. هرکسی می‌شنید که یک خانم ساز تار و عود می‌سازد برایش جای تعجب داشت.»

فاطمه همچنین درباره روند پیشرفت و توسعه کار خود چنین توضیح می‌دهد: «پیشتر من را تنها در ایران می‌شناختند و ساز را تحویل نوازنده‌های ایرانی می‌دادم. اما پس از اینکه در فستیوال بزرگ قطر شرکت کردم، بعد از آن صادرات خوبی داریم و برای نوازنده‌های کشورهای خلیجی هم ساز می‌سازم. سازها به آمریکا و اروپا هم صادر می‌شوند و این برای من خوشایند است.»

تنبلی در ثبت سازهای ایرانی در فهرست جهانی

ATTA KENARE/AFP or licensors
کپی رایتATTA KENARE/AFP or licensors

سال‌ ۹۱ ساز ایرانی تار به نام کشور جمهوری آذربایجان در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسید. این در حالی است که این ساز دارای تاریخچه غنی در ایران بوده است.
فاطمه در همین زمینه می‌گوید: «سازهایی داریم که متعلق به ایران است از جمله تار که تار شیرازی است و کشورهای دیگر آن را به ثبت رساند‌ه‌اند. ما به هر دلیل در این زمینه تنبلی کرده‌ایم.»

خرسندی از احیای ساز عود در ایران

او همچنین از احیای ساز عود و شناسایی مجدد آن در نهادهای ترویج‌دهنده موسیقی در ایران خرسند است و می‌گوید: «زمانی اصلا کسی ساز عود را در ایران نمی‌شناخت و کلا محو شده بود اما حالا هنرستان‌ها، دانشگاه‌های هنر و آموزشگاه‌ها نوازنده و استاد عود دارند و طی این چند سال گذشته این ساز خیلی رواج پیدا کرده است.»

حمید خوانساری، نوازنده ساز عود نیز می‌گوید: «با احترام به تمام فرهنگ‌ها که این ساز را پرورانده‌اند تنها می‌خواهیم سبقه تاریخی عود را به ثبت برسانیم. اینکه این ساز از ایران نشو و نمو گرفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورددار دوی سرعت زنان ایران: برای شرکت در مسابقه ماشینم را فروختم

نگاهی به زنان ایران در سال ۱۳۹۷

زنان ایرانی به روی تشک کشتی می‌روند