کمیسیون اروپا از آسترازنکا به دلیل «عدم پایبندی» به تعهداتش شکایت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن آسترازنکا
واکسن آسترازنکا   -   کپی رایت  AP Photo

کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که از شرکت داروسازی آسترازنکا به دلیل «عدم پایبندی» به تعهداتش در زمینه تامین واکسن ویروس کرونا شکایت کرده است.

شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا بنا به قراردادی که با کمیسیون اتحادیه اروپا امضاء کرده است باید در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۱۲۰ میلیون دُز واکسن کرونا به کشورهای عضو این اتحادیه تحویل می داد. این در حالی است که شرکت آسترازنکا در این بازه زمانی تنها ۳۰ میلیون دُز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل داد.

از سوی دیگر این شرکت داروسازی در سه ماهه دوم سال جاری قرار بود ۱۸۰ میلیون دُز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحویل دهد. این در حالی است که آسترازنکا اکنون پیش بینی می کند که تنها قادر به تحویل ۷۰ میلیون دُز از واکسن کرونا برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این بازه زمانی خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام کمیسیون اتحادیه اروپا شکایت قضایی علیه شرکت آسترازنکا روز جمعه از طرف ۲۷ کشور عضو این اتحادیه به جریان افتاد. با این حال کمیسیون اتحادیه اروپا نام مرجعی را که به آن شکایت کرده است اعلام نکرد.

قرارداد کمیسیون اتحادیه اروپا با آسترازنکا در چهارچوب قوانین بلژیک به امضاء رسیده است. در هر صورت انتظار می رود که رسیدگی به شکایت کمیسیون اتحادیه اروپا از آسترازنکا ماهها طول بکشد.

پیش بینی می شود که شرکت آسترازنکا با تکیه به قرارداد دیگر خود با بریتانیا و طرح این استدلال که بریتانیا یک ماه زودتر از اتحادیه اروپا مجوز استفاده از واکسن این شرکت را صادر کرد به دنبال مقابله با شکایت کمیسیون اتحادیه اروپا باشد.

کمیسیون اتحادیه اروپا پیشتر ساز و کار پیش بینی شده در قرارداد با آسترازنکا برای حل اختلاف دوجانبه را فعال کرده بود. اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده است که از گزینه خرید ۱۰۰ میلیون دُز اضافی از واکسن شرکت آسترازنکا استفاده نخواهد کرد.

استفاده از واکسن آسترازنکا در بیشتر کشورهای اروپایی به دلیل احتمال لختگی خون پس از تزریق این واکسن به گروه های سنی خاصی محدود شده است. دانمارک از استفاده از واکسن آسترازنکا به طور کلی صرف نظر کرده است.