Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«سونامی کووید-۱۹»؛ تقاضای هند از توییتر برای سانسور توییت‌های کرونایی

شرکت توییتر
شرکت توییتر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هند از شرکت توییتر خواسته است توییت‌هایی را که در آن‌ها مقامات دولتی به پنهانکاری در مورد آمار قربانیان ویروس کرونا متهم شده‌اند، از شبکه اجتماعی خود حذف کند.

آگهی

همزمان با وخامت اوضاع بیماری کرونا در هند مسئولان این کشور از شرکت توییتر خواسته‌اند توییت‌هایی را که در آن‌ها مقامات دولتی به پنهانکاری در مورد آمار قربانیان ویروس کرونا متهم شده‌اند، از شبکه اجتماعی خود حذف کند.

از زمان این درخواست، توییتر تا کنون دستکم ۲۰ توییت را در محدود کرده است به نحوی که در هند قابل مشاهده نیستند اما کاربران سایر کشورها می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

از جمله توییت‌های حذف‌شده یک اظهارنظر مولوی گاتاک، وزیر دولتی در ایالت بنگال غربی، به چشم می‌خورد. او در این توییت نوشته بود: «هند هرگز نارندا مودی، نخست‌وزیر، را برای دستکم گرفتن ویروس کرونا در کشور و مرگ شمار زیادی از انسان‌ها به دلیل سوءمدیریت نخواهد بخشید.»

این در حالی است که نخست‌وزیر هند روز یک‌شنبه با اذعان به وضعیت دشوار جاری گفت: «ما اعتماد به نفس پیدا کرده بودیم و روحیه‌مان بعد از مواجهه موفقیت‌آمیز با موج اول کرونا بالا رفته بود ولی این طوفان کشور را به لرزه درآورده است.»

توییت‌های یک نماینده مجلس و دو فیلمساز نیز از دیگر موارد مسدود شده برای ۱۸ میلیون کاربر توییتر در هند بود.

هند روز یکشنبه با ۳۴۹ هزار و ۶۹۱ مورد ابتلا جدید رکورد جدیدی از مبتلایان جدید در چهارمین روز متوالی ثبت کرد و به لحاظ آمار مرگ و میر نیز با عبور از عدد ۲۷۰۰ نفر رتبه نخست در جهان را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که تحلیلگران داده در دانشگاه میشیگان می‌گویند مدل‌سازی کامپیوتری نشان می‌دهد که آمار واقعی مبتلایان به کووید-۱۹ در هند دو تا پنج برابر رقمی است که مقامات این کشور گزارش می‌دهند.

سریع‌ترین نرخ شیوع ویروس کرونا در جهان و بالاترین افزایش روزانه ابتلا به بیماری کووید-۱۹، هند را اکنون به سمت یک بحران عمیق و مرگبار سوق داده است.

سیستم بهداشت و درمان دومین کشور پرجمعیت جهان با جمعیت تقریبی ۱.۴ میلیارد نفری به مرز شکست در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ رسیده است: بیمارستان‌های مملو از بیماران با کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز و کپسول اکسیژن مواجه شده‌اند و صف سوزاندن اجساد قربانیان لحظه به لحظه در گورستان‌ها طولانی‌تر می‌شود.

شمار رو به افزایش و سهمگین مبتلایان در هند در حالی است که این آمار از ابتدای نوامبر تا اوایل فوریه گذشته سیر نزولی خود به گرفته بود و با کاهش تعداد مبتلایان روزانه به کمتر از ۹ هزار نفر، شمار جان‌باختگان روزانه به کمتر از صد نفر رسیده بود.

کارشناسان می‌گویند که این کشور نتوانسته است از این فرصت برای تقویت فوری زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی خود استفاده کند و کارزار واکسیناسیون عمومی در برابر کووید-۱۹ را با سرعت بالایی انجام دهد.

هرچند در حال حاضر تزریق روزانه ۲.۷ میلیون دُز واکسن کرونا در هند انجام می‌شود، با این حال تا کنون حدود ۱۱۷ میلیون هندی حداقل یک دُز واکسن دریافت کرده‌اند که این رقم تنها معادل ۸.۳۵ درصد جمعیت این کشور است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند با ۳۱۵ هزار مبتلای روزانه به کرونا رکورد جهانی بیشترین ابتلا در یک روز را ثبت کرد

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند