Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناسا پس از نمونه‌گیری سال گذشته، تصاویری از وضعیت فعلی سیارک بنو منتشر کرد

تصاویر از سطح سیارک بنو در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰
تصاویر از سطح سیارک بنو در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر جدید ناسا که در روز پنجشنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) منتشر شد نشان می‌دهد سطح این سیارک پس از آنکه سال گذشته یک فضاپیما از آن نمونه برداری کرده بود، بهم ریخته است.

آگهی

تصاویر جدیدی که ناسا در روز پنجشنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) منتشر کرد نشان می‌دهد سطح سیارک بنو پس از آنکه سال گذشته یک فضاپیما از آن نمونه برداری کرد، بهم ریخته است.

فضاپیمای اسیریس-رکس در تاریخ هفت آوریل آخرین پرواز را بر فراز سیارک بنو انجام داد تا از وضعیت این سیارک پس از نمونه برداری اکتبر سال گذشته عکس‌هایی بگیرد.

در جاییکه اسیریس-رکس به سطح سیارک نفوذ پیدا کرد، یک فرورفتگی قابل مشاهده است. تخته سنگ‌های سیارک بنو با استفاده از فواره گاز نیتروژن تحت فشار که فضاپیما برای تحریک سطح سیارک روی سطح آن آزاد کرد متلاشی شدند تا این نمونه‌ها جمع‌آوری شوند.

گروه هدایت کننده فضاپیمای اسیریس-رکس با دقت تمام، نقشه‌ هوایی نهایی را برای اطمینان از گرفتن بهترین تصاویر طراحی کردند. این تصاویر در حوالی ظهر برای جلوگیری از ایجاد سایه و بهتر دیده شدن تغییرات سطح سنگی بنو گرفته شده است.

دیتون گولیش از دانشگاه آریزونا در بیانیه‌ای گفت: «این مشاهدات در برنامه اصلی ماموریت نبود اما ما بسیار خوشحالیم که به عقب برگشتیم و آنچه را انجام شد، مستند کردیم.»

فضاپیمای اسیریس-رکس ماه آینده از مجاورت بنو خارج می‌شود و با نمونه‌های ارزشمند به وزن یک کیلوگرم به سمت زمین راهی می‌شود. این فضاپیما سال ۲۰۲۳ به زمین می‌رسد.

بنو به‌عنوان یک سیارک نوع «بی» طبقه‌بندی می‌شود، به این معنی که حاوی کربن بسیار در کنار مواد معدنی مختلف است. بنو یک سیارک کربنی است که دستخوش تغییرات شدید و یا تغییر در ترکیباتش نشده است، یعنی در عمق سطح سیاه آن، مواد شیمیایی و سنگ‌ها از بدو تولد منظومه شمسی وجود دارد. این سیارک نه تنها نزدیک به زمین و کربنی است بلکه بسیار قدیمی است به‌طوریکه دانشمندان محاسبه کرده‌اند که بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش یعنی در ۱۰ میلیون سال اول تاریخ منظومه شمسی شکل گرفته است. این سیارک در فاصله ۲۹۳ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد.

در صورتی که نمونه‌های جمع آوری شده کافی باشند، بشر می‌تواند به اطلاعات تازه‌ای درباره ترکیبات شیمیایی اولیه خورشید و دیگر سیاره‌های منظومه شمسی دست پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بیلیارد فضایی»؛ بشر چگونه به دنبال دفاع از زمین در برابر برخورد سیارک‌ها است؟

عملیات ناسا برای نمونه‌برداری از سیارک بنو در ۳۳۰ میلیون کیلومتری زمین با موفقیت انجام شد

یافته تازه ناسا؛ اقیانوسی از آب شور در زیر سطح سیارک سرس