فرانسه حداقل سن رضایت برای رابطه جنسی را به ۱۵ سال تغییر داد

General view of the French parliament
General view of the French parliament Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس این قانون برقراری رابطه جنسی یک بزرگسال با کودک زیر ۱۵ سال یا با فردی از محارم که زیر ۱۸ سال سن دارد، در دادگاه‌ها تجاوز در نظر گرفته می شود.

آگهی

مجلس ملی فرانسه روز پنجشنبه قانون تقویت حمایت از کودکان در برابر خشونت جنسی را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه حداقل سن رضایت به رابطه جنسی ۱۵ سال تعیین شد.

نمایندگان مجلس ملی فرانسه همچنین سن اعلام رضایت به داشتن رابطه جنسی با محارم را ۱۸ سال تعیین کردند.

این قانون که پیش از این در مجلس سنا تصویب شده بود، روز پنجشنبه به اتفاق آرا و بدون رای مخالف در مجلس ملی فرانسه به تصویب رسید.

وزیردادگستری فرانسه با اشاره به اینکه تصویب این قانون «یک مرحله تاریخی» در مبارزه با خشونت جنسی است گفت که با تصویب این قانون هیچ فرد بزرگسالی نمی‌تواند در دادگاه‌ها ادعا کند که با رضایت با فرد زیر سن قانونی رابطه جنسی برقرار کرده است.

بر اساس این قانون، برقراری رابطه جنسی یک بزرگسال با کودک زیر ۱۵ سال یا با فردی از محارم که زیر ۱۸ سال سن دارد تجاوز تلقی می‌شود و مرتکب با ۲۰ سال زندان روبرو خواهد شد.

با این حال این قانون یک استثنا را در نظر گرفته که آن هم عشق های نوجوانی است. بر اساس این بخش از قانون که «رومئو و ژولیت» نام گرفته است، اگر یک نوجوان زیر ۱۵ سال با فردی که حداکثر ۵ سال از او بزرگتر است رابطه برقرار کرده باشد و اظهار شود که این رابطه بر اساس عشق بوده است از شمول این قانون خارج خواهد بود.

تصویب این بخش از قانون میان نمایندگان بحث برانگیر شد. برخی از نمایندگان مجلس ملی فرانسه از اینکه بر اساس این قانون یک کودک ۱۳ یا ۱۴ ساله بتواند بر اساس عشق با یک جوان ۱۸ یا ۱۹ ساله رابطه داشته باشد، اظهار نگرانی کردند.

این قانون همچنین مجازات مشتریانی که با پرداخت پول با کودکان رابطه برقرار می کنند و همچنین مجازات سوء استفاده جنسی از کودکان از طریق اینترنت را افزایش داده است.

موج روایت تجربه ها از خشونت های جنسی در دوران کودکی به دنبال انتشار کتاب کمی کوشنر، فرزند وزیر خارجه اسبق فرانسه آغاز شد. او در کتاب خود اولیویه دوهامل، ناپدری اش را به اذیت و آزار جنسی برادرش متهم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنبش MeToo در فضا؛ ابراز نگرانی درباره آزار و اذیت‌های جنسی احتمالی در خارج از کره زمین

مبارزه با روسپیگری کودکان؛ فرانسه از طرح ۱۴ میلیون یورویی رونمایی کرد

مقابله با آزار جنسی خیابانی در فرانسه؛ «محله‌های بدون آزارگر» شناسایی می‌شوند