Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا بعضی‌ها همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

چرا برخی افراد همیشه گرسنه هستند؟
چرا برخی افراد همیشه گرسنه هستند؟ Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرچه ممکن است ژنتیک و بیولوژی در ایجاد افت شدید قند خون تاثیر داشته باشد اما انتخاب مواد غذایی و میزان فعالیت تاثیر بیشتری بر نوسانات قند خون دارد.

آگهی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که چندین ساعت پس از خوردن غذا دچار افت شدید قند خون می‌شوند، مرتب احساس گرسنگی کرده و صدها کالری بیشتر از دیگران در طول روز مصرف می‌کنند.

طبق تحقیقی که در مجله نیچر متابولیسم منتشر شده است محققان کینگز کالج لندن و شرکت علوم پزشکی ZOE شامل دانشمندان دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی هاروارد، بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشگاه ناتینگهام، دانشگاه لیدز و دانشگاه لوند در سوئد، دریافتند که افرادی که دو تا چهار ساعت پس از خوردن غذا سطح قند خون آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای دچار افت می‌شود، احتمال دارد زودتر احساس گرسنگی کنند و به طور متوسط حدود ۳۰۰ کالری بیشتر از افرادی با کمترین افت قند خون مصرف کنند.

این گروه تحقیقاتی داده‌هایی با جزییات بسیار درباره واکنش قند خون و سایر نشانگرهای سلامتی را از هزار و ۷۰ نفر بعد از خوردن صبحانه‌های استاندارد و وعده‌های غذایی آزاد طی یک دوره دو هفته‌ای جمع‌آوری کردند. در این تحقیق ۸ هزار و ۶۲۶ وعده غذایی استاندارد و به دنبال آن ۷۱ هزار و ۷۱۵ وعده غذایی آزاد بررسی شدند. صبحانه‌های استاندارد بر اساس کلوچه‌هایی بود که حاوی مقدار یکسان کالری بودند اما از نظر ترکیبات کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر متفاوت بودند. همچنین میزان قند خون ناشتای شرکت کنندگان در این تحقیق برای بررسی میزان پردازش قند در بدن اندازه‌گیری شد.

شرکت‌کنندگان در تحقیق از نمایشگر مداوم قند خون (CGM) استفاده کردند تا سطح قند خون خود را در کل مدت مطالعه اندازه‌گیری کنند و همچنین با وسیله دیگر که پوشیدنی بود بر فعالیت و خواب آن‌ها نظارت شد. آن‌ها همچنین میزان گرسنگی و هوشیاری را با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن، به همراه زمان دقیق و آنچه که در طول روز می‌خوردند ثبت کردند.

مطالعات قبلی در مورد قند خون بعد از خوردن غذا بر نحوه بالا و پایین آمدن سطح آن در دو ساعت اول بعد از خوردن وعده غذایی متمرکز بود که به اوج قند خون معروف است. با این حال، پس از تجزیه و تحلیل داده‌ها تیم تحقیقاتی متوجه شد که برخی از افراد دو تا چهار ساعت از اوج اولیه، «افت قندی» قابل توجهی را تجربه کردند و سطح قند خون آن‌ها قبل از بازگشت سریع، پایین‌تر از حد اولیه بود.

افرادی که بیشترین افت قند خون را تجربه کردند ۹ درصد افزایش گرسنگی داشتند و به طور متوسط حدود نیم ساعت زودتر وعده غذایی بعدی خود را به نسبت افراد با کمترین افت قند خون حتی اگر وعده‌های غذایی یکسانی داشتند صرف کردند.

افراد با بیشترین افت قند خون همچنین در طی سه تا چهار ساعت پس از صبحانه، ۷۵ کالری بیشتر و در کل روز حدود ۳۱۲ کالری بیشتر از افراد با کمترین افت قند خون مصرف کردند. این نوع الگو به طور بالقوه می‌تواند در طی یک سال به ۲۰ پوند (۹ کیلوگرم) افزایش وزن تبدیل شود.

دکتر سارا بری از کینگز کالج لندن در این زمینه گفت: «مدت‌ها است که گمان می‌رود سطح قند خون نقش مهمی در مهار گرسنگی دارد اما مطالعات قبلی بی‌نتیجه بوده است. ما اکنون نشان داده‌ایم که افت قند بهترین پیش‌بینی کننده گرسنگی و دریافت کالری متعاقب آن نسبت به اوج اولیه قند خون پس از غذا خوردن است. به این ترتیب نحوه تفکر ما درباره رابطه بین سطح قند خون و غذایی که می‌خوریم تغییر پیدا می‌کند.»

CANVA PRO
گرسنگی در افرادی که چند ساعت پس از غذا خوردن دچارافت شدید قند خون می‌شوند بیشتر استCANVA PRO

پروفسور آنا والدس از دانشکده پزشکی ناتینگهام که هدایت تیم تحقیقاتی را بر عهده داشت گفت: «بسیاری از مردم برای لاغر شدن تلاش می‌کنند اما تنها چند صد کالری اضافی در هر روز می‌تواند به چندین کیلو وزن بیشتر منجر شود. کشف ما این است که میزان افت قند خون بعد از خوردن غذا تاثیر زیادی بر گرسنگی و اشتها دارد و به مردم کمک می‌کند تا توانایی بیشتری در کنترل وزن و سلامتی خود در طولانی مدت داشته باشند.»

شرکت کنندگان در تحقیق با وعده‌های غذایی یکسان با یکدیگر مقایسه شدند و مشخص شد تغییرات زیادی بین سطح قند خون افراد وجود دارد. محققان همچنین هیچ ارتباطی بین سن، وزن بدن یا شاخص توده بدنی پیدا نکردند گرچه مردها به طور متوسط کمی بیشتر از زن‌ها افت میزان قند خون داشتند.

گرچه ممکن است ژنتیک و بیولوژی در ایجاد افت شدید قند خون تاثیر داشته باشد اما انتخاب مواد غذایی و میزان فعالیت تاثیر بیشتری بر نوسانات قند خون دارد.

بنابراین اگر فردی با افت قند خون بالا متولد شده باشد خوردن غذاهای سرشار از فیبر و دارای قند ساده اندک می‌تواند به تنظیم قند خون کمک کند. همچنین سطح فعالیت در طول روز نیز موثر است.

این مطالعه نشان داده است که یک رژیم غذایی گیاهی با غذاهای حاوی فیبر بالا شامل سبزیجات، میوه‌ها، آجیل‌ها، غلات سبوس دار به ثابت نگه داشتن سطح قند خون در مقایسه با رژیم غذایی پر از شکر افزودنی و کربوهیدرات‌های ساده کمک می‌کند.

این تحقیق نشان داده است که انتخاب غذاهایی با بیولوژی منحصر به هر فرد می‌تواند به افراد کمک کند تا مدت زمان بیشتری احساس سیری کنند و در کل کمتر غذا بخورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یافته‌های یک مطالعه: میان گرسنه بودن و عصبانی شدن ارتباط وجود دارد

هدف همایش خوراک و تغذیهٔ میلان؛ به سوی نظام تغذیهٔ سازگار با زیست‌بوم

نتیجۀ تحقیقات جدید: قند تومورهای مغزی را تغذیه کرده و آنها را تهاجمی‌تر می‌کند