سه کشور اروپایی امضاکننده برجام:‌ غنی‌سازی ۶۰ درصدی گامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است

نمایی داخلی از تاسیسات هسته ای ایران
نمایی داخلی از تاسیسات هسته ای ایران Copyright Vahid Salemi/AP
Copyright Vahid Salemi/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه ای مشترک غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران را خطرناک ارزیابی کرده و اعلام کردند با روح مذاکرات کمیسیون برجامی وین مغایرت دارد.

آگهی

دستگاه دیپلماسی سه کشور اروپایی امضا کننده برجام، آلمان و بریتانیا و فرانسه با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند که خبر « غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم»‌ مغایر با «روح اصلی مذاکرات وین‌ در جهت زنده نگاه داشتن برجام» است و آنرا یک «توسعه خطرناک و نگران کننده» خواندند.

در این بیانیه آمده است:‌ « افزایش میزان غنی سازی به ۶۰ درصد نشان از ورود ایران به یک مرحله خطرناک دارد: گامی مهم برای دستیابی به تسلیحات هسته ای.»‌

سه شنبه ۱۳ اوریل عباس عراقچی مسئول اصلی مذاکرات کمیسیون برجام اعلام کرد ایران غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

با توجه به حمله اخیر به تاسیسات هسته ای نظنز در این بیانیه کشورهای اروپایی تاکید کردند:‌ « هرگونه عملی که باعث تشدید تنش ها‌ می شود را رد می کنیم و همزمان از ایران می خواهیم روند دیپلماتیک را بیش از پیش پیچیده تر نکند.»

سخنان حسن روحانی درباره غنی سازی ۶۰ درصدی

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه جهش ایران به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی را حمله «اسرائیل به تاسیسات هسته ای نطنز عنوان کرد.»‌ اما تاکید کرد که این افزایش در چارچوب قانون و زیر نظر آژانس بین المللی هسته ای خواهد بود.

رئیس جمهوری ایران گفت:‌ « اینکه می‌ بینید عنوان کرده‌ایم آی آر۶ در نطنز را فعال خواهیم کرد یا غنی سازی را به ۶۰ درصد خواهیم رساند این پاسخ خباثت‌های شماست. شما نمی ‌توانید علیه ملت ایران توطئه کنید و در نطنز جنایت کنید. شما وقتی جنایت کنید ما دستتان را می ‌بریم. ما دو دستتان‌ را زدیم یکی با آی آر ۶ و یکی با ۶۰ درصد.»

کارآیی سانتریفوژهای «آی آر ۶» ده برابر بیشتر از آی آر۱ است. مهم ترین سانتریفیوژهای غنی سازی امروز ایران با توجه به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، نوع آی آر یک هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجید گلپور:‌ غنی‌سازی ۶۰ درصدی اهرم فشار برای رفع تحریم‌های آمریکاست

تحلیلی بر اولین دور نشست کمیسیون مشترک برجام در اروپا

تلاش‌ها برای «بازگشت به برجام» در وین؛ آیا نقشه راهی برای بن‌بست «اول تو» پیدا می‌شود؟