Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه اعتراض‌ها در مینیاپلیس به خشونت پلیس؛ جوان سیاهپوست چگونه کشته شد؟

اعتراض‌های مردمی به خشونت پلیس علیه یک جوان سیاه پوست در ایالت مینه‌سوتای آمریکا
اعتراض‌های مردمی به خشونت پلیس علیه یک جوان سیاه پوست در ایالت مینه‌سوتای آمریکا Copyright Christian Monterrosa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Christian Monterrosa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از دو شب درگیری میان معترضان و پلیس در حومه شهر مینیاپلیس، هنوز خشم مردم ایالت مینه‌سوتا نسبت به کشته شدن جوان سیاه پوست متخلفی که در تلاش برای گریز از بازداشت پلیس با شلیک گلوله مامور زن مجروح شد، به طور کامل فروکش نکرده است.

آگهی

پس از دو شب درگیری میان معترضان و پلیس در حومه شهر مینیاپلیس، هنوز خشم مردم ایالت مینه‌سوتا نسبت به کشته شدن جوان سیاه پوست متخلفی که در تلاش برای گریز از بازداشت پلیس با شلیک گلوله مامور زن مجروح شد، به طور کامل فروکش نکرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از مردم خواسته تا روشن شدن نتایج تحقیقات آرامش خود را حفظ کنند و از این رخداد توجیهی برای غارت اموال عمومی نتراشند. استمداد آقای بایدن از مردم خشمگین پس از آن صورت گرفت که تیم گنن، رئیس پلیس بروکلین سنتر در نشستی خبری با اعلام نتایج بررسی‌های اولیه در مورد پرونده مرگ دانته رایت، جوان ۲۰ ساله اعلام کرد که افسر خاطی در شرایط پراسترس این ماموریت، دچار خطا شده و به جای شوکر از سلاح گرم استفاده کرده است. با این حال، «کیمبرلی پاتر»، افسر خاطی، که از ۲۶ سال قبل در کلانتری بروکلین سنتر انجام وظیفه می‌کرده، به طور موقت از کار معلق شده است.

این حادثه همزمان با برگزاری جلسه‌های محاکمه ماموران پلیس متهم به قتل جورج فلوید رخ داد؛ جوان سیاه پوست دیگری که ۲۵ ماه مه گذشته در همین شهر مینیاپولیس و زمانی که در بازداشت پلیس قرار داشت، از شدت فشار زانوی «درک شووین» بر گردنش جان سپرد و زمینه‌ساز شکل‌گیری جنبش اعتراضی جهانی با شعار «جان سیاهپوستان ارزش دارد»، شد.

Christian Monterrosa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
اعتراض‌ها به کشته شدن جوان سیاه پوست در ایالت مینه‌سوتای آمریکاChristian Monterrosa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

شرح حادثه چه بود؟

مطابق ویدئوی منتشر شده، پلیس بروکلین سنتر(یکی از شهرهای واقع در حومه مینیاپولیس) حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر روز یکشنبه خودروی حامل دانته رایت و دوست دخترش را به دلیل مخدوش بودن پلاک متوقف می‌کند. سپس مشخص می‌شود که راننده حکم جلب دارد و مأموران تلاش می‌کنند او را بازداشت کنند ولی آقای رایت در تلاش برای گریز از دست پلیس خود را به داخل خودرو می‌اندازد. همزمان یکی از ماموران پلیس به او هشدار می‌دهد که از شوکر استفاده خواهد کرد.

زمانی که آقای رایت نسبت به هشدار پلیس بی‌توجهی می‌کند، افسر زن به سمت او شلیک می‌کند ولی متوجه می‌شود که به جای شوکر از سلاح کمری گرم استفاده کرده است. آقای رایت با وجود اصابت گلوله چند صد متری به حرکت با خودرو ادامه می‌دهد ولی سپس با یک خودروی دیگر تصادف می‌کند و جان می‌بازد و دوست دخترش نیز مجروح می‌شود.

با وجود اعلام منع رفت و آمد شبانه در مینیاپولیس، پلیس تا کنون ده‌ها معترض خشمگین را بازداشت کرده است. اعتراض‌ها و برخوردها در مقابل کلانتری بروکلین سنتر که از یکشنبه شب شروع شده به بیم شکل‌گیری یک شورش شهری دامنه‌دار دامن زده؛ به طوری که حدود هزار نفر از نیروهای گارد ملی به منطقه اعزام شده‌اند تا در صورت لزوم وارد عمل شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در جریان تجمع‌های اعتراضی دو شب گذشته که با شعارهایی همچون «قربانی بعدی کیست؟» و «همۀ پلیس‌های آدمکش نژادپرست را زندانی کنید» همراه بود، گروهی به سمت پاسگاه پلیس بروکلین سنتر سنگ و اشیاء دیگری پرتاب می‌کردند و در مقابل پلیس نیز در مواجه با سرپیچی معترضان از فرمان عقب‌نشینی به سمت آنها گاز اشک‌آور و بمب دودزا شکلیک کرد. مطابق اعلام مقام‌های محلی تا کنون نزدیک به ۲۰ مغازه در این شهر از سوی برخی از معترضان غارت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش اعتراض‌ها در پی انتشار ویدیوهای خشونت مرگبار پلیس میشیگان علیه مرد سیاه‌پوست

ویدئو؛ تظاهرات در مینیاپولیس در آستانه محاکمه پلیس متهم به قتل جورج فلوید

مرگ جورج فلوید؛ اعضای شورای شهر مینیاپولیس به‌دنبال انحلال اداره پلیس هستند