Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش دانشمندان برای «حرف زدن با عنکبوت‌ها»

عنکبوت
عنکبوت Copyright Pixabay/Canva
Copyright Pixabay/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تیم از پژوهشگران در آمریکا با بازتولید صدای ایجاد شده توسط عنکبوت‌ها و آوردن آن به محدوده شنیداری انسان، قصد دارند با این موجودات «حرف بزنند».

آگهی

یک تیم از پژوهشگران در آمریکا با بازتولید صدای ایجاد شده توسط عنکبوت‌ها و آوردن آن به محدوده شنیداری انسان، قصد دارند با این موجودات «حرف بزنند».

عنکبوت‌ها زمانی که روی تار تنیده خود مستقر هستند، با استفاده از ارتعاشاتی که از طریق موهای پاهای خود احساس می‌کنند با محیط ارتباط می‌گیرند و حرکت می‌کنند. اکنون اکیپی از پژوهشگران در دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) آمریکا، این لرزش‌های خفیف را به نت‌های موسیقی ترجمه کرده‌اند و به شکل یک مجموعه آهنگین صوتی درآورده‌اند.

مارکوس بوئلر، دانشمند علوم مواد در دانشگاه ام‌آی‌تی، می‌گوید: «عنکبوت‌ها در جهانی از ارتعاشات و فرکانس‌ها زندگی می‌‌کنند... با روشی که به کار بستیم توانستیم برای اولین بار کمی احساس عنکبوت بودن کنیم و دنیا را از دید آنان ببینیم.»

محققان در این پروژه که «تار عنکبوت» خوانده می‌شود، در آزمایشگاه تار تنیده شده توسط عنکبوت را با لیزر اسکن کردند. سپس فرکانس ارتعاش‌ها را اندازه گرفتند و آن‌ها را که در بازه‌ای پایین‌تر از محدوده شنوایی انسان در هوا منتشر می‌شود در محدود‌ه‌ای قرار دادند که بتوانیم با گوش بشنویم.

دکتر بوئلر می‌گوید: «یک تار عنکبوت از مکانیک نیوتونی پیروی می‌کند. به همین خاطر ما می‌توانیم از همان معادلاتی که برای سیم گیتار استفاده می‌کنیم بهره بگیریم. خصوصیات مواد متفاوت است، اما در اصل همان معادله برای ارتعاش کاربرد دارد.»

همانند سیم‌های موسیقی، ارتعاش تارهای عنکبوت نیز نسبت به کوتاهی و بلندی و میزان کشیده‌شدن‌شان تفاوت می‌کند. امری که دانشمندان با مدل‌سازی کامپیوتری به الگوی آن دست پیدا کرده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند صدای ارتعاش این تارها می‌تواند مانند زنگ باد یا صدای وزوز خیلی آرام باشد. این زبان ممکن است برای ما چندان آشنا به نظر نرسد، اما برای عنکبوت به معنای مرگ و زندگی است. چرا که این موجودات با همین صداهاست که می‌فهمند طعمه‌ای در تارشان افتاده یا رقص یک عنکبوت نر را برای جفت‌گیری متوجه می‌شوند.

دانشمندان صدای ارتعاش عنکبوت‌ها را در محدوده شنوایی انسان قرار داده‌اند

اگر دانشمندان موفق شوند سازوکار حاکم بر نحوه تولید اصوات را پیدا کنند، با تقلید می‌توانند از طریق همین شبکه با عنکبوت‌ها ارتباط بگیرند.

پروفسور بوئلر می‌گوید: «عنکبوت‌ها خاموش هستند و تارها تنها چیزی است که می‌توانند شما را به درون دنیای آنان ببرند... شاید روزی بتوانیم گپی با عنکبوت‌ها بزنیم و حتی آهنگی هم با هم بنوازیم.»

محققان امیدوارند تهیه بانک داده‌ای جامع از اصوات ارتعاشی تولید شده توسط عنکبوت‌ها، کمک کند که انسان بتواند روزی مستقیم با این موجودات ارتباط بگیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تار عنکبوت صدها متری در یونان

پیرترین عنکبوت جهان مرد

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟