سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل؛ ایران و برجام محور گفتگوها

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا
لوید آستین وزیر دفاع آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) در سفری دو روزه وارد تل‌آویو شد تا با مقامات اسرائیلی به بحث و گفتگو بپردازد. گزارش شده است که مسئله ایران و بازگشت آمریکا به برجام جزو محورهای اصلی مذاکرات خواهد بود.

آگهی

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) در سفری دو روزه وارد تل‌آویو شد تا با مقامات اسرائیلی به گفتگو بپردازد. گزارش شده است که مسئله ایران و بازگشت آمریکا به برجام جزو محورهای اصلی مذاکرات خواهد بود.

سفر ژنرال آستین رئیس پنتاگون اولین سفر یک مقام بلند‌پایه کابینه آمریکا به اسرائیل از زمان روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده است.

بازدید رسمی لوید آستین از تل‌آویو در حالی صورت می‌گیرد که مقا‌م‌های آمریکا در تلاش هستند تا به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام بازگردند. اقدامی که مقامات اسرائیلی ظاهرا از آن خشنود نیستند و به دفعات نارضایتی خود را از آن اعلام داشته‌اند.

کارشناسان می‌گویند دولت بایدن قصد دارد همزمان با پیش بردن مذاکرات با تهران، به اسرائیل اطمینان دهد که امنیت‌اش در منطقه تامین خواهد شد. امری که مقامات تل‌آویو به آن ظنین هستند و برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تهدیدی برای امنیت منطقه می‌بینند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است وزیر دفاع آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل دیدار کند. سفر رئیس پنتاگون به تل‌آویو در حالی انجام می‌شود که تنش میان ایران و اسرائیل طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

روز یکشنبه سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از بروز «یک حادثه بدون خسارت جدی» در سیستم برق‌رسانی تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد. این در حالی است که ساعاتی بعد نشریه جروزلم‌پست چاپ اسرائیل نوشت حادثه روی داده در نطنز «یک حمله سایبری» بوده و خسارت وارده به تاسیسات «بدتر از چیزی است که ایران اعلام کرده است».

حادثه در نطنز که همزمان با اعلام تهران در راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها رخ داده است، به فاصله چند روز پس از روی می‌دهد که کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ با آنچه «مین‌های چسبان اسرائیلی» توصیف شده است هدف حمله قرار گرفت.

اسرائیل درباره نشت اطلاعاتی تحقیق می‌کند

در پی انتشار اخبار محرمانه حمله اسرائیل به کشتی ایرانی ساویز در نشریه نیویورک تایمز آمریکا، وزارت دفاع اسرائیل گفته است درباره نشت احتمالی اطلاعاتی تحقیق می‌کند.

نیویورک تایمز هفته گذشته با استناد به منابع اطلاعاتی خود و با اشاره به تنش‌های دریایی اخیر میان ایران و اسرائیل ادعا کرده بود که مین‌های مغناطیسی اسرائیل منشأ انفجار در کشتی ایرانی بوده است. این روزنامه همچنین به نقل از یک مقام آمریکایی که نامی از وی برده نشده اعلام کرده بود که اسرائیل ایالات متحده را در جریان این حمله قرار داده است.

آسوشیتید پرس
تصویر از درون کشتی ساویز پس از انفجار در بدنهآسوشیتید پرس

انتساب حمله به اسرائیل با ذکر جزئیات، رخدادی بر خلاف روند معمول اقدامات اسرائیل بوده است چرا که مقامات تل‌آویو معمولا با خودداری از تایید رسمی و سریع خرابکاری‌های مرتبط با ایران به این اعلام اکتفا می‌کنند که برای تامین امنیت اسرائیل «هر کاری که لازم باشد» انجام خواهند داد.

برای مثال پس از انفجار در تاسیسات اتمی نطنز ایران در تیر ۹۹، ماه‌ها طول کشید تا رسانه‌های اسرائیلی و آمریکایی به نقل از منابع خود اطلاعاتی تکمیلی از این عملیات منتشر کنند. این در حالی است که خبر جزئیات عملیات جدید اسرائیل به فاصله ۲۴ ساعت از حادثه منتشر شد.

بنابه گزارش نشریه هاآرتص چاپ تل‌آویو، یک مقام اسرائیلی اصل خبر را به یک خبرنگار منتقل کرده اما با عقب افتادن عملیات مجددا با او تماس گرفته و گفته است برای علنی کردن خبر یک روز دست نگه دارد.

همزمان این گمانه‌زنی منتشر شده است که مقامات آمریکایی مطلع از عملیات، روزنامه نیویورک تایمز را در جریان گذاشته‌اند و مقامات اسرائیل می‌خواهند دریابند که دقیقا از چه منبعی این اطلاعات به بیرون درز کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوهای برجامی؛ ابراز خوشبینی کلیه طرف‌ها نسبت به پیشرفت مذاکرات وین

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟