کنشگران: ۸۰ درصد اعدامیان زیر سن قانونی در عربستان هنوز در خطر اعدامند

اعدام در عربستان
اعدام در عربستان Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات سعودی در نامه‌ای به سازمان ملل متحد که متن آن روز پنجشنبه منتشر شد، تأیید كردند كه فرمان سلطنتی مورد بحث فقط در موارد جرایم مشمول مجازات‌های «تعزیری» اعمال می‌شود.

آگهی

گروه حقوق بشری بین‌المللی «ریپریو» (تعویق اعدام) روز جمعه اعلام کرد در عربستان سعودی، ۸۰ درصد از افرادی که به دلیل ارتکاب جرم در زمان کودکی به اعدام محکوم شده‌اند، همچنان با خطر اعدام روبرو هستند.

این در حالی است مقامات عربستان در چهارچوب اصلاحات فراگیر در این کشور در سال گذشته گفته بودند از این پس اعدام افرادی را که در زمان ارتکاب جرم زیر سن قانونی بوده‌اند، متوقف می‌کنند. آنها حتی گفته بودند که این تصمیم‌شان عطف به ما سبق می‌شود، یعنی مجرمانی هم که در گذشته به دلیل ارتکاب جرم در زمان کودکی و نوجوانی به اعدام محکوم شده‌اند، دیگر اعدام نخواهند شد.

با این حال، فرمان سلطنتی در این زمینه که در ماه مارس ۲۰۲۰ صادر شد، طبق روال عادی در رسانه‌های دولتی گزارش نشده و در روزنامه رسمی کشور نیز درج نشده است. به همین دلیل گروه‌های حقوق بشر و حقوقدانان غربی نگرانی‌هایی را در مورد اجرای این دستور ابراز کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیسیون حقوق بشر دولتی عربستان در ماه فوریه در پاسخ به این پرسش خبرنگار رویترز آیا مصوبه سلطنتی شامل همه انواع جرایم است، گفته بود که این ممنوعیت استثنایی اعدام، تنها برای گروه اندکی از جرایم مشمول قانون اسلامی «تعزیر»، اعمال می‌شود.

این بدان معناست که بنا بر تفسیر موجود از شریعت در عربستان سعودی، قضات همچنان می‌توانند بزهکاران کودک را تحت دو دسته جرایم دیگر به اعدام محکوم کنند، یکی جرایم مهم و جدی مانند تروریسم که شامل مجازات تعیین شده در اسلام یعنی «حد» می‌شود، و دیگری ​​قصاص که برای قتل است.

مقامات سعودی در نامه‌ای به سازمان ملل متحد که متن آن روز پنجشنبه منتشر شد، تأیید كردند كه فرمان سلطنتی مورد بحث فقط در موارد جرایم مشمول مجازات‌های «تعزیری» اعمال می‌شود.

بر پایه آماری که در دسترس گروه ریپریو است، در حال حاضر در کشور پادشاهی عربستان ۱۰ نفر به دلیل ارتکاب جرم در سنین نوجوانی در معرض خطر اعدام قرار دارند که ۷ نفر از آنها بر اساس «حدود» اسلامی و یک نفرشان به عنوان «قصاص» به اعدام محکوم شده‌اند و بنابراین با خطر اعدام روبرو هستند. تنها دو نفر از آنها مشمول فرمان سلطنتی قرار گرفته و اعدام نمی‌شوند.

مایا فوآ، رئیس گروه ریپریو گفت: «وقتی از ۱۰ نفری که به دلیل ارتکاب جرم در کودکی به اعدام محکوم شده‌اند، هنوز ۸ نفرشان در معرض خطر اعدام هستند، مشکل بتوان باور کرد که با آن همه وعده پیشرفت و اصلاح، چیزی تغییر کرده است.»

چین، ایران و عربستان سعودی به ترتیب بیشترین آمار سالانه اعدام در جهان را دارند. نام آمریکا و ژاپن نیز در سیاهه ده کشور اول اعدام‌کننده در جهان به چشم می‌خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان می‌گوید ۸۱ نفر را در یک روز اعدام کرده است

عفو بین‌الملل اعدام مخفیانه یک کودک‌مجرم را در ایران محکوم کرد

سیرالئون با لغو مجازات اعدام، به جمع ۱۴۴ کشور حامی حقوق بشر می‌پیوندد