Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بایدن از طرح جدیدی برای محدود کردن سلاح گرم در آمریکا رونمایی می‌کند

قوانین پیچیده حمل سلاح گرم در آمریکا
قوانین پیچیده حمل سلاح گرم در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محدود کردن و جلوگیری از اشاعه «سلاح‌های نامرئی» که دست‌ساز هستند و شماره سریال ندارند بخشی از این طرح عنوان شده است.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه از طرحی جدید برای محدود‌ کردن استفاده از سلاح‌ گرم در کشورش رونمایی می‌کند.

آقا بایدن که پیش‌تر نیز به دفعات خواستار محدود شدن استفاده از اسلحله گرم در کشورش شده بود در حالی از طرحی تازه در این خصوص رونمایی خواهد کرد که حوادت مکرر تیراندازی در ایالات متحده به مشکل جدی برای دولت‌ این کشور تبدیل شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با استناد به سخنان یک مسئول کاخ سفید که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده روز پنجشنبه شش راه‌کار مشخص برای مقابله با بخشی از تبعات همه‌گیری بیماری موجود که با خشونت‌های مسلحانه مرتبط است، ارائه خواهد داد.

در میان این راه‌کارها، قانون جدیدی وجود دارد که هدف از آن محدود کردن و جلوگیری از اشاعه «سلاح‌های نامرئی» است؛ سلاح‌هایی که دست‌ساز هستند و شماره سریال ندارند.

آقای بایدن در راستای سیاست محدود کردن سلاح گرم همچنین خواستار حمایت بیشتر سازمان‌ها و نهاد‌های درگیر در مبارزه با خشونت در کشورش است و در صدد است تا سفارش تهیه نخستین گزارش جامع در خصوص قاچاق سلاح در ایالات متحده پس از سال ۲۰۰۰ را به نهاد‌های ذی‌ربط ارائه کند.

با این حال گفته می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا قرار نیست هیچ اقدام مهم و عمده‌ای جهت سخت‌گیرانه‌تر کردن قوانین حمل سلاح از جمله بررسی بیشتر سوابق دارندگان و یا پایان فروش سلاح‌هایی که اغلب در کشتار موسوم به قتل‌های جمعی استفاده می شود را مطرح کند.

یک مقام کاخ سفید که این خبر را در اختیار خبرگزاری فرانسه گذشته همچنین یادآور شد که آنچه جو بایدن در کنار وزیر دادگستری خود از آن رونمای خواهد کرد تنها «راه‌کارهای اولیه» است.

آقای بایدن همچنین در نطق خود احتمالا از انتصاب دیوید چیپمن، از مدافعان سرشناس محدودکردن سلاح گرم در آمریکا به عنوان رئيس جدید اداره مشروبات الکلی، دخانیات، سلاح گرم و مواد منفجره که نقش ویژه‌ای در مبارزه با خشونت‌های مسلحانه دارد، خبر خواهد داد.

این اداره در واقع نهادی دولتی برای اجرای قانون فدرال در خصوص استفاده از سلاح،‌ دخانیات و مشروبات الکلی است که به ویژه به دلیل رسیدگی به مسئله‌ای به شدت حساس و پیچیده چون حمل سلاح در آمریکا از سال ۲۰۱۵ تاکنون هنوز از یک رئیس مورد تایید سنا برخوردار نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که به شدت خواهان ممنوع شدن حمل سلاح‌های تهاجمی است. وی اواسط ماه فوریه طی سخنانی به مناسبت سالگرد تیراندازی در دبیرستانی در ایالت فلوریدا از کنگره خواسته بود که قانون حمل سلاح را بر پایه «عقل سلیم» اصلاح کنند.

آقای بایدن از حامیان دیرین وضع مقرارت دقیق و سامان‌دهی به وضعیت استفاده از سلاح گرم در کشورش است و در طول مبارزات انتخاباتی نیز بارها متعهد شده بود که در این خصوص اقداماتی را انجام دهد.

وقوع موجی از تیراندازی‌ها در هفته‌های اخیر فشار را بر رئیس جمهوری آمریکا برای ارائه راهکاری مشخص و دست زدن به اقدام عملی افزایش داده است.

به گزارش وب‌سایت «بایگانی خشونت مسلحانه» سلاح گرم در سال ۲۰۲۰ میلادی با احتساب موارد خودکشی با سلاح عامل قتل بیش از ۴۳ هزار شهروند آمریکایی بوده است.

در این گزارش آمده است که شمار تیراندازی‌های کور از ۴۱۷ مورد در سال ۲۰۱۹ به ۶۱۱ مورد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

همچنین بر اساس تازه‌ترین آمار، بیش از ۴ هزار تن از شهروندان آمریکایی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با شلیک سلاح گرم جان کشته شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن: با متحدان‌مان برای جلوگیری از تهدید هسته‌ای ایران همکاری می‌کنیم

تیراندازی در یک مهمانی شبانه در نیویورک؛ ۲ نفر کشته شدند

ترور نافرجام ترامپ به روایت تصاویر؛ ژست گوش‌ خون‌آلود و مشت گره کرده چگونه خلق شد؟