در ایتالیا یک سوم دانش‌آموزان به دروس آنلاین دسترسی ندارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وضعیت آموزش آنلاین در ایتالیا همزمان با همه‌گیری
وضعیت آموزش آنلاین در ایتالیا همزمان با همه‌گیری   -   کپی رایت  Copyright Euronews/Giorgia Orlandi

در پی ادامه شیوع همه‌گیری کرونا در ایتالیا، دولت این کشور با تصویب قوانینی مدارس مناطق پرخطر را ملزم به تشکیل کلاس‌های آنلاین و آموزش از راه دور کرده است.

این اقدام هرچند در اروپا غیرمعمول نیست، با این حال در کشورهایی که به لحاظ امکانات دیجیتال رشد کافی نکرده‌اند تبدیل به مانع شده است.

مطابق آمارها در سال ۲۰۱۹، یک سوم از خانوارهای ایتالیایی از رایانه برخوردار نیستند. امری که در میانه‌ همه‌گیری وضعیت تبادل اطلاعات و آموزش را با دشواری مواجه کرده است. 

در واقع این واقعیت که ایتالیا در نتیجه شیوع بیماری کووید-۱۹ مدارس را به نسبت بیشتری، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، تعطیل نگه داشته است به این معنی است که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان راهی جز تحصیل از خانه ندارند.

علاوه بر این، در بسیاری از خانواده‌ها تنها یک رایانه موجود است که معمولا توسط والدین استفاده می‌شود و در نتیجه دانش‌آموزان نمی‌توانند در مواقع نیاز از آن استفاده کنند.

در حالی که بودجه عمومی به تنهایی نمی‌تواند از پس مخارج تامین کامپیوتر برای اقشار ضعیف بربیاید، اکنون یک کارزار جمع‌آوری کمک مالی تلاش دارد به حل این مشکل کمک کند.

کارزار «دیجیتال و برابر» (Digitali e Uguali)عنوان یک کارزار جدید در ایتالیا است که توسط نهادهای خیریه و شرکت‌های رسانه‌ای آغاز شده تا به مدارس برای خرید رایانه‌های شخصی خانواده‌های کم‌بضاعت یاری برساند.

موریزیو مولیناری، مدیرمسئول روزنامه لاریپوبلیکا، می‌گوید تنها در ده روز با شبکه‌ای از ۱۴۰۰ مدرسه تماس گرفته شده تا ترتیب تهیه رایانه برای محصلان داده شود.

وی گفت: «در کشوری مانند ایتالیا که به شدت تحت تأثیر همه‌گیری قرار گرفته، این واقعیت که مردم ۱۰، ۱۵ یا حتی ۵۰ یورو به کارزار کمک کرده‌اند نشان از تعهد اجتماعی بالا و ریشه‌دار آنان دارد.»

مسئله «شکاف دیجیتال» از مسائل مهم کنونی در اروپا است و اتحادیه اروپا «دیجیتال‌سازی اقتصاد» این قاره را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود تعیین کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید