کاهش قیمت نفت و طلا در پی تقویت دلار؛ موج تازه گرانی ارز در ایران

اسکناس‌های دلار و یورو
اسکناس‌های دلار و یورو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ادامه تقویت دلار در بازارهای جهانی، نرخ رسمی آن در بازار ایران با وجود تضعیف در مقابل یورو به بالاترین حد در ۸۲ روز گذشته رسید تا بهای آزاد آن نیز به اوج قیمتی ۴۰ روز گذشته برسد.

آگهی

همزمان با ادامه تقویت دلار در بازارهای جهانی، نرخ رسمی آن در بازار ایران با وجود تضعیف در مقابل یورو به بالاترین حد در ۸۲ روز گذشته رسید تا بهای آزاد آن نیز به اوج قیمتی ۴۰ روز گذشته برسد.

همزمان با ادامه صعود نرخ بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده تا ۱.۷۱۴ درصد، نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ارزهای عمده بیشتر تقویت شد؛ به طوری که هر یورو روز سه‌شنبه در برابر ۱.۱۷۴۵ دلار مبادله شد که پایین‌ترین نرخ از هفته نخستین نوامبر گذشته تا کنون بود. رخدادی که به باور کارشناسان بیش از همه متاثر از بهبود چشم‌انداز اقتصاد آمریکا در پی سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی در برابر بیماری کووید-۱۹ و عملیاتی شدن محرک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت جو بایدن است.

اما بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا را از ۱.۱۶ به ۱.۱۷ افزایش داد. تضعیف نرخ رسمی دلار در بازار رسمی ایران با ادامه صعود قیمت‌ آن در سال نو خورشیدی همراه بود؛ چنان که بهای رسمی فروش هر دلار با ۲۰ افزایش به ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسید که بالاترین سطح از ۱۸ دی ماه گذشته تا کنون محسوب می‌شود.

با ادامه صعود نرخ رسمی دلار که طی چهار روزی کاری سال ۱۴۰۰ به هزار و ۲۹۰ تومان رسیده، بهای فروش آن در داد و ستدهای روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران ابتدا تا آستانه ۲۶ هزار تومان بالا رفت ولی سپس تا ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان پایین آمد ولی در مجموع روند صعودی خود طی دو هفته گذشته را حفظ کرد و به اوج خود از پایان بهمن ماه گذشته رسید.

هر یورو نیز روز سه‌شنبه در بازار آزاد کمتر از ۱۰۰ تومان گران‌تر شد و در مقابل ۳۰ هزار و ۳۶۰ تومان مبادله شد که حدود ۶۶۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی عرضه شده توسط صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی ایران بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود ادامه صعود نرخ ارز در بازار ایران، افت قیمت جهانی طلا موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران با حدود ۶۰ هزار تومان کاهش به کمتر از ۱۱ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نی با افت ۱۶ هزارتومانی، حدود یک میلیون و ۸۷ هزار تومان خرید و فروش شود.

قیمت جهانی طلا در پی ادامه تقویت نرخ برابری دلار آمریکا، روز سه‌شنبه نیز به سیر نزولی خود ادامه داد و با کاهش ۱۷ دلاری تا هزار و ۶۹۴ دلار پایین آمد و فاصله خود را با اوج هزار و ۹۵۰ دلاری ژانویه گذشته بیشتر کرد. البته تقویت دلار، قیمت جهانی نفت را نیز پایین کشید؛ به طوری که نرخ هر بشکه نفت پایه برنت به ۶۴ دلار و ۵۱ سنت رسید که ۴۷ سنت کمتر از قیمت پایانی معاملات روز دوشنبه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیب کاهش نرخ ارز تُند شد؛ صعود متوسط قیمت ماهانه دلار ادامه دارد

ثبت بالاترین نرخ برابری دلار در مقابل یورو طی ۴ ماه گذشته؛ شروع با ثبات معاملات بازار ارز ایران

تشدید محدودیت‌های کرونایی در اروپا و تقویت دلار؛ قیمت جهانی نفت به نرخ ۴۰ روز پیش برگشت