Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مشعل بازی‌های المپیک ژاپن روشن شد؛ دردسر سرود ملی برای کاروان روسیه

مراسم روشن کردن مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ ژاپن
مراسم روشن کردن مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ ژاپن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با روشن شدن این مشعل روز پنجشنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین)، آخرین تردیدها در مورد برگزاری المپیک در سال جاری برطرف شده و شمارش معکوس تاز زمان برگزاری قطعی این رقابت‌ها آغاز گردید.

آگهی

مشعل بازی‌های سی و دومین المپیک تابستانی پس از یک سال تأخیر به دلیل بحران کرونا، در شهر فوکوشیمای ژاپن روشن شد.

با روشن شدن این مشعل روز پنجشنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین)، آخرین تردیدها در مورد برگزاری المپیک در سال جاری برطرف شده و شمارش معکوس تاز زمان برگزاری قطعی این رقابت‌ها آغاز گردید. مراسم این روز بدون حضور تماشاگران در ورزشگاه «جی ویلیج» شهر فوکوشیما برگزار شد و نخست تیم فوتبال زنان ژاپن که در سال ۲۰۲۱ قهرمان جهان شدند، مشعل را حمل کردند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

این مشعل قرار است به مدت ۱۲۱ روز تا زمان آغاز بازی‌های المپیک تابستانی در مرداد ماه آینده با شعار صلح جهانی به ۴۷ استان ژاپن سفر کرده و در ۵۸۹ شهر این کشور گردانده شود.

انتخاب ورزشگاه فوکوشیما برای آغاز حمل مشعل نمادین بود زیرا پس از فاجعه زلزله، سونامی و نشت نیروگاه هسته‌ای در یازدهم مارس ۲۰۱۱، از این ورزشگاه به عنوان مکانی برای درمان مجروحان حادثه استفاده شد.

مشعل المپیک که مردم ژاپن قرار است سفر آن را به صورت غیرحضوری و آنلاین تماشا کنند، از جنس آلومینیوم بازیافتی به وزن یک کیلو و ۲۰۰ گرم بوده و به شکل شکوفه گیلاس است. سوخت آن نیز هیدروژنی است تا به این وسیله اهمیت حفظ محیط زیست نشان داده شود.

دردسر سرود ملی برای کاروان ورزشی روسیه

روسیه قصد دارد قطعه‌ای از ساخته‌های آهنگساز معروف سده نوزدهم این کشور، یعنی پیوتر چایکوفسکی را به جای سرود ملی خود در بازی‌های المپیک امسال ژاپن به کار گیرد.

بنا به حکم دیوان داوری ورزش که در دسامبر ۲۰۲۰ صادر شد، روسیه به مدت دو سال حق استفاده از نام تیم، پرچم و سرود ملی خود در المپیک و دیگر رقابت‌های بین‌المللی را ندارد.

استانیسلاو پوزدنیاکوف رئیس کمیته ملی المپیک روسیه گفت که مقامات کشورش قبلاً در مورد پیشنهاد آهنگ چایکوفسکی با کمیته بین‌المللی المپیک گفتگو کرده و منتظر تصویب آن هستند. روسیه پیش‌تر در سال جاری میلادی از همین آهنگ در مسابقات بین‌المللی اسکیت سرعت استفاده کرده است. اما در بیشتر رقابت‌های ورزشی دیگر در سطح جهانی، از سرودهای برگزارکنندگان مسابقات به جای سرود ملی روسیه استفاده شده است.

روسیه پیش از این آهنگ دیگری به نام «کاتیوشا» را به عنوان سرود ملی خود در المپیک پیشنهاد داده بود که یک آهنگ فولکلور است، اما دیوان داوری ورزش در ماه جاری میلادی این نخستین گزینه موسیقایی روسیه را با استدلال این که یک آهنگ میهن‌پرستانه ملی و مختص به روسیه است، رد کرده و کاربرد آن به جای سرود ملی را نپذیرفته بود.

دیوان داوری ورزش به حکم خود در ماه دسامبر اشاره کرده بود که بر پایه آن تیم‌های ورزشی روسیه نمی‌توانند از هر سرود مرتبط با کشورشان استفاده کنند. با این حال این نهاد قضایی بین‌المللی به طور کامل روشن نکرده است که آیا کاربرد هر موسیقی از آهنگسازان روسی ممنوع است این که مقامات روسی مجاز به انتخاب آهنگی از هنرمندان خود هستند.

پوزدنیاکوف در این زمینه گفت با آن که چایکوفسکی روسی است، اما موسیقی او باید به عنوان بخشی از میراث موسیقی جهانی در نظر گرفته شود.

تیم روسیه در توکیو رسما با عنوان «آر.او.سی» شناخته می‌شود و باید به جای پرچم ملی از پرچم کمیته ملی المپیک خود استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهمترین رویدادهای ورزشی سال ۲۰۲۱ در کجا و چه تاریخی برگزار می‌شود؟

دوپینگ ورزشکاران روس؛ دادگاه داوری محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی را نصف کرد

تصاویری از تمرین مراسم حمل مشعل المپیک در فرانسه