سرکوب خونین اعتراض‌ها در میانمار؛ دختر ۷ ساله به ضرب گلوله کشته شد

اعتراض‌ها در میانمار
اعتراض‌ها در میانمار   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

انجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار می‌گوید این کودک هفت ساله در خانه خودش و بر اثر گلوله‌ای که به شکمش اصابت کرد جان باخت.

تلویزیون دولتی میانمار روز چهارشنبه در حالی از آزادی ۶۲۸ نفر از بازداشت شدگان در جریان اعتراض ها به کودتا در این کشور خبر داد که سرکوب خونین تظاهرکنندگان و حتی شهروندان عادی در شهرهای میانمار ادامه دارد.

در یکی از آخرین موارد از برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی میانمار با معترضان یک دختر هفت ساله روز سه شنبه در ماندالی، دومین شهر بزرگ این کشور به ضرب گلوله آنها کشته شد. ماموران پلیس میانمار طی روزهای گذشته به تیراندازی به سوی زنان و کودکانی که در تجمعات اعتراض آمیز حضور ندارند روی آورده اند.

بنا به اعلام انجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار که درباره موج اعتراض ها به کودتای نظامیان در این کشور اطلاع رسانی می کند این کودک هفت ساله در خانه خودش و بر اثر گلوله ای که به شکمش اصابت کرد جان باخت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان بین المللی «صندوق نجات کودکان» در واکنش به کشته شدن این کودک اعلام کرد که از مورد هدف قرار گرفتن کودکان در میانمار «وحشت زده» شده است. حدود ۲۰ کودک طی هفت هفته گذشته در جریان سرکوب اعتراض ها به کودتای نظامیان در میانمار کشته شده اند.

انجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار تعداد کل شهروندان عادی را که در این مدت کشته شده اند ۲۷۵ نفر ذکر کرده است. این نهاد احتمال می دهد که تعداد قربانیان بیش از این رقم باشد زیرا از سرنوشت تعداد زیادی از بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

آزادی صدها نفر از بازداشت‌شدگان

با این حال شاهدان عینی در یانگون، بزرگترین شهر میانمار همزمان با انتشار خبر آزادی ۶۲۸ نفر از بازداشت شدگان شاهد خروج «اتوبوس هایی با سرنشینان جوان» از یکی از زندان های این شهر بودند. بنا به گزارش ها شماری از این افراد سه انگشت دست خود را به نشانه حمایت از جنبش اعتراض‌ آمیز اخیر بالا گرفته بودند. نشان دادن سه انگشت دست به نمادی از اعتراض ها به کودتا در میانمار تبدیل شده است.

بنا به گزارش ها افرادی که روز چهارشنبه آزاد شدند احتمالا دانشجویانی هستند که ماه گذشته در جریان تظاهرات علیه سرنگونی حکومت تحت رهبری آنگ سان سوچی بازداشت شده بودند.

انجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار تخمین می زند که بیش از ۲۸۰۰ نفر از زمان آغاز اعتراض های خونین در میانمار بازداشت شده اند. این در حالی است که جلسه دادگاه آنگ سان سوچی، رهبر ۷۵ ساله دولت سرنگون شده میانمار که قرار بود روز چهارشنبه از طریق تماس ویدئویی برگزار شود به دلیل اختلال در شبکه اینترنت به تعویق افتاد.

دسترسی به شبکه اینترنت در میانمار طی روزهای گذشته در اقدامی که به نظر می رسد در راستای جلوگیری از اطلاع رسانی از رویدادهای این کشور انجام می شود بارها مختل شده است.

جلسه دادگاه آنگ سان سوچی به روز اول آوریل (۱۲ فروردین) موکول شده است.

مطالب مرتبط