Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقام‌های ایرانی و آمریکایی در پیام‌های نوروزی به چه مواردی اشاره کردند؟

مقام‌های ایرانی و آمریکایی نوروز را تبریک گفتند
مقام‌های ایرانی و آمریکایی نوروز را تبریک گفتند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از مقام‌های آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌های متنی یا ویدئویی فرا رسیدن نوروز و بهار را تبریک گفتند. از طرف دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نیز به مانند هر سال در این زمینه پیام‌های تلویزیونی منتشر کردند.

آگهی

شماری از مقام‌های آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌های متنی یا ویدئویی فرا رسیدن نوروز و بهار را تبریک گفتند. از طرف دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نیز به مانند هر سال در این زمینه پیام‌های تلویزیونی منتشر کردند. مقام‌های کشورهای دیگر نیز در پیام‌های نوروز را گرامی داشتند.

جو بایدن در پیام نوروزی خود گفته است: «بهار نماد ابدی تجدید حیات و تولد دوباره است که نور و امید را در قلب مردم از ایالات متحده تا ایران، آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و اروپا پر می‌کند.»

وی تصریح کرد که این پیام و شادی نوروزی است که ما با یک سفره هفت سین در کاخ سفید آن را گرامی می‌داریم.

وی معتقد است که امسال شاید بیش از هر زمان دیگری این پیام مورد نیاز است: «پس از این همه درد و از دست دادن‌ها، به ما یادآوری می‌شود که روزهای بهتری در پیش است و همه باید برای دستیابی به آینده‌ای مشترک همراه با صلح، رفاه و تفاهم بیشتر با هم کار کنیم.»

وی ابراز امیدواری کرد که بزودی جشن‌های مجازی تبدیل به دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه تبدیل شود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در یک پیام ویدئویی نوروز را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که حال و هوای تولد دوباره و تجدید حیات نوروز همه را به سمت روزهای بهتر هدایت کند.

اما در پیام رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران بیشتر به رابطه دو کشور و مردمان ایران و آمریکا اشاره شده است.

پیام نوروزی رابرت مالی

وی در این پیام ابراز امیدواری کرد که سال جاری، ایران و آمریکا را به سمت مسیری برای تعامل سازمان بر اساس منافع مشترک سوق دهد. وی افزود: «امیدواریم که روابط بین مردم آمریکا و ایران را تقویت کنیم.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز به مانند هر سال در یک پیام ویدئویی نوروز را شادباش گفت و یاد و خاطره افرادی که در سرنگونی هواپیمای اوکراینی جان باختند و امروز در نخستین روز بهار در کنار خانواده نیستند گرامی داشت.

جاستین ترودو

پیام نوروزی مقام‌های ایرانی

از سوی دیگر به مانند هر سال مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نیز پیام‌هایی به مناسبت نوروز منتشر کردند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود گفت که گزارش‌های مردمی و دولتی نشان می‌دهد که در سال ۹۹ کشور با جهش تولید در حد قابل قبول روبرو بوده است. وی در عین حال تاکید کرد که این موضوع در حد مورد انتظار نبوده است.

وی همچنین درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت که به زودی بیشتر درباره آن صحبت خواهد کرد و افزود: «انتخابات خرداد ۱۴۰۰ و روی کار آمدن مدیریتهای جدید و احتمالاً تازه‌نفس و با انگیزه‌های قوی، امسال را سالی بسیار مهم، حساس و تأثیرگذار در آینده کشور کرده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در آخرین پیام نوروزی خود گفت: «سه سال جنگ تحمیلی اقتصادی بی‌رحمانه و ظالمانه علیه ملّت ایران؛ جنگی که هیچ ملّتی در تاریخ معاصر مشابه آن را تجربه نکرده بود با ایستادگی این ملت رو به پایان خواهد بود.»

وی افزود: «من در طول ۴۲ سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد، از نظر تنگنا و محدودیتِ اقتصادی، سالی به سختی و دشواری سال ۱۳۹۹، به یاد ندارم.»

وی در بخش دیگری از این پیام گفت: «سال آینده، سال دسترسی گسترده مردم به واکسن و مهار کرونا، و سال بهره‌گیری از مقاومت ۳ ساله و پایان تحریم‌ها خواهد بود. ما یک بار تحریم را شکست دادیم و مطمئنا در کنار همدیگر بار دیگر تحریم را شکست خواهیم داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از بغداد تا بخارا؛ نخستین جشنواره فرهنگ‌های حوزه نوروز در پاریس آغاز شد

جشن نوروزی سازمان عفو بین‌الملل در بروکسل به یاد زندانیان سیاسی ایران

اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرد