وزارت دادگستری آمریکا ۱۰ ایرانی را به «دور زدن» تحریم‌ها علیه تهران متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزارت دادگستری ایالات متحده
وزارت دادگستری ایالات متحده   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه ۱۰ شهروند ایران را به اتهام دور زدن تحریم های واشنگتن علیه تهران تحت پیگرد قضایی قرار داد.

این افراد متهم شده اند که طی نزدیک به ۲۰ سال معاملاتی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار را پنهان کرده اند. بنا به اعلام وزارت دادگستری ایالات متحده متهمان مظنون به خرید دو نفتکش برای دولت ایران هستند. ارزش هر کدام از این نفت کش ها ۲۵ میلیون دلار بوده است.

واشنگتن این ۱۰ تبعه ایران را همچنین به استفاده از «بیش از ۷۰ شرکت صوری» مستقر در ایالت کالیفرنیا، کانادا، هنگ کنگ و امارات عربی متحده متهم کرده است. متهمان در صورت مجرم شناخته شدن در دادگاه های آمریکا ممکن است به حداکثر ۲۰ سال زندان محکوم شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جان دیمرز، دستیار وزیر دادگستری آمریکا و مسئول بخش امنیت ملی این وزارتخانه همزمان با اعلام پیگرد قضایی ۱۰ تبعه ایران گفت: «وزارت دادگستری همچنان تمام ابزارهای لازم برای مهار ظرفیت حکومت ایران در استفاده از سیستم مالی آمریکا برای شرکت های مخربش را به کار خواهد گرفت.»

سخنگوی دفتر دادستانی لس آنجلس گفته است متهمان این پرونده که هشت مرد و دو زن هستند بازداشت نشده اند. به گفته وی این افراد در خارج از خاک ایالات متحده به سر می برند. او با این حال از پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا درخواست بازداشت آنها را به دولت های خارجی ارائه کرده است یا خیر خودداری کرد.

هر ۱۰ شهروند ایرانی به «توطئه چینی برای نقض تحریم ها علیه ایران» متهم شده اند. دولت آمریکا با ارائه دادخواستی خواستار دریافت بیش از ۱۵۷ میلیون دلار خسارت در این پرونده شده است.