Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان جهانی بهداشت به اروپا: برای نجات انسان به استفاده از واکسن آسترازنکا ادامه دهید

واکسن آسترازنکا
واکسن آسترازنکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس دارویی اروپا در گزارشی اعلام کرده که هنوز هیچ رابطه علمی میان دریافت واکسن آسترازنکا و موارد لخته یا انعقاد خون در میان برخی افراد واکسینه شده پیدا نکرده است.

آگهی

در پی توقف واکسیناسیون کرونا با محصول دارویی شرکت آسترازنکا در برخی کشورهای اروپایی، سازمان جهانی بهداشت از مقامات اروپایی خواست که ترس را کنار بگذارند و به استفاده از این واکسن در کشورشان ادامه دهند.

نهاد جهانی متولی بهداشت در جهان به کشورهای اروپایی توصیه کرده که برای نجات جان انسان‌ها همچنان استفاده از واکسن آسترازنکا را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه با طرح این درخواست یادآور شد: مزیت‌های استفاده از واکسن آسترازنکا بسیار بیشتر از مضرات و خطرات احتمالی آن است و کشورهای اروپایی برای کمک به نجات جان انسان‌ها باید به استفاده از آن ادامه دهند.

هانس کلوگه در ادامه تصریح کرد که نهاد‌های اروپایی ناظر بر توزیع و استفاده از دارو مشغول بررسی موارد اندکی از لختگی خون در میان دریافت کنندگان واکسن آسترازنکا در اروپا هستند که سبب شده حدود دوازده دولت اروپایی دریافت محموله‌های واکسن را از ما به حالت تعلیق درآوردند.

توصیه با استفاده از واکسن آسترازنکا در حالی از سوی یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تکرار شده که تدروس آدهانوم، مدیر کل این سازمان نیز روز دوشنبه با اشاره به موارد بیماری و مرگ گزارش شده در میان برخی دریافت کنندگان این واکسن گفته بود: «این لزوماً بدان معنا نیست که این موارد به واکسیناسیون کووید۱۹ مرتبط هستند، اما تحقیق در مورد آنها یک روال معمول است و نشان می‌دهد که نظام نظارت کار می‌کند و کنترل‌های مؤثر در حال انجام است.»

آقای آدهانوم مقامات اروپایی را از هرگونه بیم و هراس در این خصوص برحذر داشته و تاکید کرده بود که نهاد‌های ناظر بر بهداشت و دارو در جهان مشغول بررسی اندک اثرات جانبی احتمالی واکسن هستند که تاکنون به گفته کارشناسان هیچ نشانه‌ و دلیل مستدلی دال بر ارتباط میان موارد مرگ گزارش شده و استفاده از این نوع واکسن مورد تایید قرار نگرفته است.

از سوی دیگر آژانس دارویی اروپا نیز دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی تحقیقات اولیه هیچ جای نگرانی نسبت به استفاده از واکسن آسترازنکا وجود ندارد اما در عین حال بررسی‌ها در خصوص موارد گزارش شده همچنان ادامه دارد.

در بیانیه آژانس دارویی اروپا نیز تاکید شده بود که مزایای استفاده از واکسن کرونای تولید شده توسط شرکت دارویی آسترازنکا بیشتر از خطرات آن است.

مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه با تکرار این ادعا و ضمن اشاره به موارد بیماری و مرگ گزارش شده در میان دریافت کننده واکسن آسترازنکا گفت: «در حال حاضر، ما نمی‌‌دانیم که برخی یا همه موارد ناشی از دریافت واکسن بوده یا اینکه دیگر عامل در آن دخیل بوده‌اند.»

آژانس دارویی اروپا در گزارشی اعلام کرده که هنوز هیچ رابطه علمی میان دریافت واکسن آسترازنکا و موارد لخته یا انعقاد خون در میان برخی افراد واکسینه شده پیدا نکرده است.

برغم این اطمینان خاطر که طی هفته جاری بارها تکرار شده، دست کم سیزده کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا استفاده از این نوع واکسن را تا دریافت گزارش کامل‌ و جامع‌تر آژانس دارویی اروپا به حال تعلیق درآورده‌اند.

مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در پایان با اعلام اینکه جلب و حفظ اعتماد عمومی یک امر حیاتی است، تصریح کرد که باید اعتماد از دست رفته را بویژه در مورد واکسن آسترازنکا البته با حفظ شفافیت کامل و همراهی با مردم بازسازی کنیم.

آسترازنکا روز یکشنبه اعلام کرد که بررسی اطلاعات ایمنی در میان ۱۷ میلیون شهروند واکسینه شده با محصول دارویی این شرکت در بریتانیا و اتحادیه اروپا، هیچگونه یافته‌ای دال بر افزایش خطر لختگی خون را نشان نداده است.

مرگ یک شهروند اتریشی واکسینه شده با محصول شرکت آسترازنکا نقطه آغاز تردیده‌ها به خطرات احتمالی استفاده از این واکسن بود.

اتریش پس از مرگ یکی از شهروندانش استفاده از این نوع واکسن را به حالی تعلیق درآورد و کشورهایی دیگری چون نروژ و دانمارک نیز به دنبال گزارش لختگی خود در میان چند تن از شهروندانشان همین رویه را در پیش گرفتند.

جدا از کشورهای یاد شده هلند،‌ایرلند،‌آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئد نیز اعلام کردند که به صورت موقت استفاده از واکسن آسترازنکا را متوقف می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از نیمی از بزرگسالان بریتانیایی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند

اروپا مجوز استفاده از واکسن آکسفورد و آسترازنکا را برای افراد بالای ۱۸ سال صادر کرد

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است