آماده‌باش در ایسلند در پی بیدار شدن یک منطقه آتش‌فشانی در نزدیکی پایتخت

منطقه آتش‌فشانی در نزدیکی پایتخت ایسلند
منطقه آتش‌فشانی در نزدیکی پایتخت ایسلند   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

شبه جزیره ریکیانس واقع در جنوب غربی ایسلند و نزدیکی ریکیاویک، پایتخت این کشور طی هفته‌های گذشته شاهد وقوع بیش از بیست هزار زمین‌لرزه بوده است.

منطقه‌ای در جنوب غرب ایسلند که کوه‌های آتش‌فشانی آن حدود هشتصد سال خاموش بودند به گفته دانشمندان بار دیگر در حال بیدار شدن است.

محققان در تلاشند تا رمز و راز فعالیت‌های تازه زمین در این منطقه آتش‌فشانی را کشف کنند. شبه جزیره ریکیانس واقع در نزدیکی ریکیاویک، پایتخت ایسلند، جایی که هیچ فعالیت‌ آتش‌فشانی در آن از حدود ۸۰۰ سال پیش تاکنون مشاهده نشده طی هفته‌های گذشته شاهد وقوع بیش از بیست هزار زمین‌لرزه بوده است.

پال اینارسون، استاد برجسته ژئوفیزیک در دانشگاه ایسلند می‌گوید توالی‌های زمین لرزه در این منطقه امر ناآشنایی نیست اما به گفته وی این برای نخستین بار است که تکان‌های زمین‌ لرزه‌های متعدد در ریکیاویک به خوبی حس می‌شود و احساس هر روزه این زمین‌ لرزه‌ها در پایتخت تجربه تازه‌ای است.

احتمال از سرگرفته شدن فعالیت‌های آتش‌فشانی در این منطقه سبب شده که ایسلند و به خصوص مسئولان شهری در پایتخت این کشور خود را برای مقابله با چنین پدیده‌ای به حال آماده باش درآورند.

حفر گودال توسط ماشین آلات سنگین و ساخت دیواره‌های خاکی برای تغییر مسیر گدازه‌های مذاب از جمله اقداماتی است که برای این منظور در دستور کار قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط