جشنواره کن با یکسال غیبت بار دیگر اسپایک لی را به‌عنوان رئیس داوران معرفی کرد

اسپایك لی، كارگردان سینما
اسپایك لی، كارگردان سینما   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

برگزارکنندگان جشنواره‌ كن روز سه شنبه اعلام کردند كه اسپایك لی، كارگردان آمریكایی ریاست هیئت داوران این جشنواره را در ژوئیه بر عهده خواهد گرفت تا او اولین سیاه پوستی باشد که چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد.

برگزارکنندگان جشنواره‌ كن روز سه شنبه اعلام کردند كه اسپایك لی، كارگردان آمریكایی رئیس هیئت داوران این جشنواره در ماه ژوئیه خواهد بود تا نخستین سیاه پوستی باشد که به چنین مسئولیتی را برعهده می‌گیرد. 

این فیلمساز پر شر و شور نیویورکی قرار بود سال گذشته نیز این مسئولیت را به عهده گیرد اما جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ در پی گسترش بیماری کرونا لغو شد.

آقای لی در یک پیام توئیتری ضبط شده، با قبول این دعوت گفت که شهر کن جایگاه ویژه‌ای در قلبش دارد زیرا اولین فیلم او در سال ۱۹۸۶ در آنجا به نمایش درآمده است. او که ۶۳ سال سن دارد در این سال‌ها در کن حضور ثابت داشته و هفت فیلم خود را برای اولین بار در این شهر اکران عمومی کرده است.

آقای لی سال گذشته نیز با مهم توصیف کردن این رویداد هنری گفته بود که جشنواره فیلم کن، مسیر کاری او را به عنوان یک فیلمساز تغییر داده است.

پیر لسکور، رئیس جشنواره فیلم کن در بیانیه ای اعلام کرد که در طول ماه های بلاتکلیفی که آن‌ها پشت سر گذاشته‌اند، اسپایک لی هرگز از تشویق برگزارکنندگان جشنواره دست بر نداشته و پشتیبان آن‌ها بوده است. رئیس جشنواره کن معتقد است که با پذیرش این مسئولیت از سوی آقای لی، پشتیبانی های این کارگردان از برگزارکنندگان جشنواره کن جانی دوباره می‌گیرد.

پیشتر آقای لی قول داده بود جشنواره کن را هنگامی که دوباره برگزار شود، همراهی کند.

مسئولان جشنواره کن معتقدند که این جشنواره، دهه جدید خود را با فردی خاص که ریاست هیات داوران را بر عهده گرفته است، شروع خواهد کرد. آقای لی نخستین فرد آفریقایی‌تبار است که به ریاست هیئت داوران جشنواره کن انتخاب شده است.

از اسپایک لی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارگردان های نسل خود یاد می‌شود که در زمینه فیلمنامه نویسی، بازیگری و تهیه کنندگی هم فعال است. این کارگردان صاحب نام از سی سال پیش تا کنون با هوشیاری، پرسش های عصر خود را به تصویر کشیده، اگر چه هیچ وقت بخش سرگرم کننده اش را هم فراموش نکرده است.

تیری فرمو، مدیر جشنواره کن می گوید که علاقه آقای لی به سینِما نیرویی چند برابر به مجریان این جشنواره داده است؛ جشنواره بسیار بزرگی که همه در انتظارش هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

امسال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در فرانسه و همچنین کند بودن روند واکسیناسیون در این کشور، احتمال برگزار نشدن هفتاد و چهارمین جشنواره کن در سال ۲۰۲۱ وجود دارد.

برگزارکنندگان جشنواره کن در حالی از برگزاری این جشنواره در بازه زمانی ۶ تا ۱۷ ژوییه ۲۰۲۱ خبر داده‌اند که خبرها از لغو اکثر جشنواره های دیگر یا تبدیل آن‌ها به نسخه های آنلاین حکایت دارند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا