Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا به اقدام حقوقی علیه بریتانیا به دلیل نقض توافق برکسیت متوسل می‌شود

پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا به طور یکجانبه آغاز برخی بازرسی‌های گمرکی در ایرلند شمالی را که در توافق برکسیت به انجام آن متعهد شده بود به تعویق انداخته است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که اقدام حقوقی علیه بریتانیا به دلیل عدم رعایت مفاد توافق برکسیت را آغاز می کند.

کمیسیون اروپا در حالی از به جریان افتادن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا خبر داد که لندن اعلام کرده به طور یکجانبه آغاز برخی بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی را به تعویق انداخته است. بروکسل بر این باور است که بریتانیا به این ترتیب توافق دوجانبه برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را که اواخر سال ۲۰۱۹ به امضاء رسید نقض کرده است.

ماروش شوچوویچ، معاون کمیسیون اروپا در همین راستا در نامه ای به دیوید فراست، مسئول روابط با اتحادیه اروپا در دولت بریتانیا خواستار تجدیدنظر لندن در تصمیم خود شد.

بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از برکسیت در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند هم مرز شده اند. ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا و جمهوری ایرلند عضوی از اتحادیه اروپا است. بخش مهمی از کشمکش های لندن و بروکسل در مذاکرات برکسیت بر سر وضعیت این مرز مشترک پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دو طرف در نهایت در گفتگوهای برکسیت بر سر اجرای ساز و کار تجاری خاصی در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند به توافق رسیده بودند. تصمیم اتحادیه اروپا برای به جریان انداختن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا در حالی اتخاذ شده که روابط بروکسل و لندن پس از پایان دوره انتقالی برکسیت همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ پرتنش بوده است.

رقابت بر سر تصاحب واکسن های بیماری «کووید ۱۹»، جایگاه نماینده اتحادیه اروپا در بریتانیا و حالا اختلاف بر سر اجرای توافق برکسیت از جمله عوامل تنش زا در روابط اتحادیه اروپا با بریتانیا طی چند ماه اخیر بود.

بریتانیا هدف از تعویق آغاز روند بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی را فرصت دادن بیشتر به شرکت ها برای هماهنگی با مقرات جدید در دوره پسابرکسیت عنوان کرده است. بنا به توافق برکسیت ایرلند شمالی همچنان بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا محسوب می شود تا به این ترتیب از بازرسی های مرزی در مرز با جمهوری ایرلند جلوگیری شود. احتمال بازرسی های مرزی در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند نگرانی هایی را بابت از سرگیری خشونت ها در این منطقه پدید آورده بود.

بریتانیا در توافق برکسیت متعهد شده بود که برای جا به جایی کالاها بین ایرلند شمالی و دیگر بخش های خاک بریتانیا برخی بازرسی های گمرکی را انجام خواهد داد. لندن اجرای این بازرسی ها را به طور یکجانبه تا ماه اکتبر به تعویق انداخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس‌لرزه‌های برکسیت؛ بریتانیا خواستار تمدید توقف بازرسی محموله‌های تجاری در مرز ایرلند شد

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند