Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دستگیری دست‌کم ۲۰۰ نفر از سیاستمداران مستقل و مخالفان کرملین در همایشی در مسکو

Victor Berezkin
Victor Berezkin Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بازداشت‌ها یکی از آخرین اقدامات پلیس این کشور در جریان موج جدید سرکوب اعتراضات ضددولتی محسوب می‌شود

آگهی

پلیس روسیه روز شنبه در مسکو دست‌کم ۲۰۰ نفر از جمله شماری از چهره‌های برجستۀ مخالف دولت را در جریان برگزاری یک گردهمایی که از سوی سیاستمداران مستقل همچنین مخالف دولت تشکیل شده بود، بازداشت کرد.

این بازداشت‌ها یکی از آخرین اقدامات پلیس این کشور در جریان موج جدید سرکوب اعتراضات ضددولتی محسوب می‌شود؛ اعتراضاتی که در پی دستگیری و زندانی شدن الکسی ناوالنی، یکی از اصلی‌ترین مخالفان ولادیمیر پوتین آغاز شده است.

این گردهمایی به ابتکار گروه «روسیه باز» (Open Russia) برگزار شده بود؛ گروهی مستقر در لندن که توسط میخائیل خودورکوفسکی، یکی از ثروتمندترین افراد روسیه و سرمایه‌گذاران حوزۀ نفت و البته از منتقدان جدی کرملین تاسیس شده است.

بنا بر اعلام آندره پیوواروف، برگزار کنندۀ این همایش و مدیر اجرایی «روسیه باز»، پلیس بامداد شنبه به محل برگزاری این همایش که نمایندگانی از شهرداری‌های سراسر روسیه نیز در آن شرکت داشتند، وارد می‌شود و بازداشت شرکت کنندگان را آغاز می‌کند.

بنا بر اعلام وزارت کشور روسیه حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شده‌اند و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

پلیس مسکو علت یورش به این گردهمایی را ارتباط برخی از شرکت کنندگان آن با «سازمانی نامطلوب» همچنین عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع کرونا از سوی شماری از شرکت کنندگان اعلام کرده است. این در حالی است که تصاویر منتشر شده از این گردهمایی نشان دهنده آن است که بسیاری از حاضران ماسک بر چهره داشته‌اند.

گروه «روسیه باز» یکی از ۳۰ گروه و موسسه‌ای است که دولت روسیه آنها را بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۵ میلادی تصویب شده، گروه‌ها و سازمانهای ممنوع و نامطلوب می‌نامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در روسیه حکم بازداشت خودورکوفسکی را صادر کرد

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

یک روزنامه‌نگار روس به دلیل تهیه ویدئو برای هم‌پیمانان ناوالنی به «افراط‌گرایی» متهم و بازداشت شد