بریتانیا در کاهش مبادلات تجاری با اتحادیه اروپا رکوردی تازه ثبت کرد

بندر دوور بریتانیا
بندر دوور بریتانیا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

طبق گزارش اداره آمار ملی، چنین افتِ سطح تجارت بریتانیا با اتحادیه از نظر قیمت و حجم و از زمان ارزیابی‌های آماری در ژانویه ۱۹۹۷ میلادی، بزرگترین افت در طول یک ماه است.

بریتانیا در نخستین ماه پس از پایان دوره گذار برکسیت و از سال ۱۹۹۷ میلادی به این سو، شدیدترین افت تراز تجاری با اتحادیه اروپا را ثبت کرد.

طبق ارقام اداره آمار ملی، با خارج شدن بریتانیا از بازار واحد، صادرات کالا در ماه ژانویه به اتحادیه اروپا ۵.۶ میلیارد پوند و واردات ۶.۶ میلیارد پوند بوده است. در این مدت صادرات کالا به اتحادیه اروپا تقریبا ۴۱ درصد و واردات کالا از اتحادیه اروپا ۲۹ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش اداره آمار ملی، چنین افتِ سطح تجارت بریتانیا با اتحادیه از نظر قیمت و حجم و از زمان ارزیابی‌های آماری در ژانویه ۱۹۹۷ میلادی، بزرگترین افت در طول یک ماه است. 

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این ارقام، تصویری از اقتصادی را نشان می‌دهد که با دو چالش برکسیت و ویروس کرونا درگیر است و محدودیت‌های دولت تاثیر آشکاری بر رشد اقتصادی داشته است.

تخمین زده می‌شود که تولید ناخالص داخلی بریتانیا ۲.۹ درصد در ماه ژانویه کاهش یافته باشد که ۹ درصد کمتر از آن چیزی است که در فوریه ۲۰۲۰ ثبت شده است و ۴ درصد کمتر از ارقام ثبت شده در اکتبر ۲۰۲۰ است که اوج بهبود اولیه اقتصاد پس از قرنطینه اول در این کشور بود.

جاناتان آتو، معاون اداره آمار ملی گفت: «هم واردات و هم صادرات در ماه ژانویه به طور چشم‌گیر در ارتباط تجاری با اتحادیه اروپا کاهش یافته است و بیشتر به نظر می‌رسد که نتیجه عوامل موقت باشد.»

وی افزود: «طبق بررسی‌ها و سایر شاخص‌ها، مشخص شده است که معاملات از اواخر ماه رو به بهبودی بوده است.»

بریتانیا با پایان دوره گذار برکسیت، در تاریخ یک ژانویه بازار واحد اتحادیه اروپا را ترک کرد.

مطالب مرتبط