پاپ: دیدار با سیستانی برای روحم مفید بود

پاپ فرانسیس در بازگشت از سفر عراق
پاپ فرانسیس در بازگشت از سفر عراق   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز دوشنبه ۱۸ اسفند (۸ مارس) دیدارش با علی سیستانی، از مراجع متنفذ شیعیان در عراق، را برای روح خود مفید خواند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز دوشنبه ۱۸ اسفند (۸ مارس) دیدارش با آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع متنفذ شیعیان در عراق، را برای روح خود مفید خواند. 

پاپ که در بازگشت از سفر سه روزه به عراق با خبرنگاران در هواپیما گفتگو می‌کرد با اشاره به اینکه علی سیستانی را مردی «فروتن و دانا» یافته است، گفت: «این دیدار برای روح من مفید بود.»

این دیدار روز شنبه در خانه آیت‌الله سیستانی در شهر نجف انجام شده بود و دو رهبر مذهبی برای مدت ۵۵ دقیقه با یکدیگر گفتگو کرده بودند.

پاپ فرانسیس خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه «سن ۸۴ سالگی تبعاتی دارد»، گفت: «اعتراف می‌کنم که در جریان این سفر خیلی بیشتر از بقیه مسافرت‌ها خسته شدم.»

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین با دفاع از تصمیم‌اش برای سفر به عراق در شرایط همه‌گیری و با وجود ملاحظات امنیتی گفت که وی این تصمیم را با «آگاهی از خطرات» گرفته است.

پیشتر واتیکان با وجود بدتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در عراق از این سفر دفاع کرده و اعلام کرده بود در جریان دیدارها «فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر اقدام‌های بهداشتی اعمال خواهد شد.»

پاپ فرانسیس ظهر روز جمعه ۱۵ اسفند (۵ مارس) با استقبال مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وارد پایتخت این کشور شد و در جریان سفرش با شماری علمای سنی و رهبران مذاهب دیگر در عراق دیدار کرد.

این مقام ارشد واتیکان همچنین در دیدار خود از عراق به کلیسای کاتولیک سریانی «بانوی رستگار ما» در بغداد رفت. این مکان مذهبی در سال ۲۰۱۰ مورد حملات انتحاری قرار گرفت و به کشته شدن ده‌ها نفر از افرادی منجر شد که برای عبادت و نیایش به این مکان مذهبی پناه برده بودند.

مسیحیان عراق، از قدیمی‌ترین پیروان این مذهب در جهان به شمار می‌روند. پیش از حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری ایالات متحده آمریکا به عراق که باعث سرنگونی صدام حسین شد، عراق تقریبا یک و نیم میلیون مسیحی داشت اما پس از سال‌ها جنگ فرقه‌ای هم اکنون مقامات واتیکان تخمین می‌زنند که تنها چند صد هزار مسیحی در نزدیکی مرزهای عراقی باقی مانده‌ باشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط