Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز خاورمیانه؛ اسرائیل و عربستان همراهی کردند

بمب افکن‌های آمریکایی
بمب افکن‌های آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش آمریکا در بیانیه خود به‌طور مستقیم از ایران نام نبرد اما گفت که این پرواز برای «جلوگیری از تهاجم و اطمینان دادن به شرکا و متحدان درباره تعهد ارتش ایالات متحده به برقراری امنیت در منطقه است».

آگهی

دو بمب‌افکن آمریکایی بی-۵۲ روز یکشنبه در آخرین ماموریت خود در میان تنش‌های واشنگتن و تهران، بر فراز خاورمیانه پرواز کردند.

ستاد کل فرماندهی مرکزی نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) اعلام کرد که دو جنگنده آمریکایی با همراهی جنگنده‌هایی از اسرائیل، عربستان و قطر بر فراز منطقه پرواز کردند. این چهارمین ماموریت این بمب‌افکن‌ها در خاورمیانه از ابتدای ژانویه و دومین ماموریت آن‌ها از زمان روی کار آمدن جو بایدن به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

ردیابی داده‌های پروازی نشان می‌دهد که دو بمب‌افکن بی-۵۲ از پایگاه هوایی «ماینوت» در داکوتای شمالی به پرواز درآمدند.

این بمب‌افکن‌ها از نوع سنگین دوربرد هستند که توانایی حمل سلاح‌های معمولی و هسته‌ای را دارند.

ارتش آمریکا در بیانیه خود به‌طور مستقیم از ایران نام نبرد اما گفت که این پرواز برای «جلوگیری از تهاجم و اطمینان دادن به شرکا و متحدان درباره تعهد ارتش ایالات متحده به برقراری امنیت در منطقه است».

پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز خاورمیانه در ماه‌های آخر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور بارها تکرار شده بود. تصمیم آقای ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای خروج یک جانبه از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های جهانی باعث افزایش تنش‌ها در منطقه شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی با این حال گفته است در صورتی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود برگردد، آمریکا نیز به برجام بازخواهد گشت. از سوی دیگر شبه‌نظامیان عراقی همچنان منافع آمریکا را در خاک این کشور هدف قرار می‌دهند که این موضوع نیز تنش‌های بین ایران و آمریکا را بالا برده است.

آقای بایدن ماه گذشته دستور یک حمله تلافی‌جویانه را در خاک سوریه و نزدیک به مرز عراق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران صادر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بمب‌افکن‌های بی‌۵۲ آمریکا بار دیگر بر فراز خلیج فارس به‌پرواز درآمدند

تصاویری از سوخت‌گیری بمب‌افکن آمریکایی بی‌۵۲ بر فراز خاورمیانه

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم