داعش مسئولیت ترور ۳ کارمند زن رسانه‌ای در افغانستان را برعهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقال جسد یکی از زنان کشته شده در شرق افغانستان
انتقال جسد یکی از زنان کشته شده در شرق افغانستان   -  Copyright  AP Photo

گروه داعش مسئولیت ترور سه کارمند زن شبکه تلویزیونی انعکاس در شرق افغانستان را برعهده گرفت.

این سه زن روز سه شنبه در جریان تیراندازی افراد ناشناس در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار کشته شدند. ترور سه کارمند زن شبکه انعکاس در حالی صورت گرفت که کمتر از سه ماه پیش نیز ملاله میوند، یکی از گویندگان شبکه انعکاس و فعال مدنی به شکل مشابهی کشته شده بود.

به گفته زلمی لطیفی، مدیر رادیو و تلویزیون انعکاس سه کارمند زن این رسانه در جریان دو حمله مسلحانه جداگانه جان خود را از دست دادند. وی نام زنان کشته شده را سعدیه و شهناز حوالی و مرسل حبیبی عنوان کرد. مدیر رادیو و تلویزیون انعکاس افزود که این سه زن ۱۷ تا ۲۰ ساله کارمند بخش دوبله این رسانه بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حملات تروریستی به هموطنان بی‌گناه ما به ویژه زنان، در تضاد با ارشادات دین مبین اسلام، فرهنگ افغانی و روحیه صلح بوده و بحران و جنگ موجود را دشوار و طولانی می‌سازد
اشرف غنی
رئیس‌جمهوری افغانستان

به گزارش رسانه های افغانستان در جریان حملات مسلحانه روز سه شنبه در جلال آباد یک رهگذر زن نیز زخمی شد و به بیمارستان انتقال پیدا کرد. این در حالی است که سخنگوی بیمارستانی در جلال آباد از بستری شدن «دو زن» مجروح شده در جریان حملات روز سه شنبه سخن گفت.

جمعه ‌گل حمت، رئیس پلیس ننگرهار اعلام کرده که عامل یکی از حملات مسلحانه روز سه شنبه که منجر به کشته شدن مرسل حبیبی شد بازداشت شده است.

اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان ضمن محکوم کردن حملات مسلحانه در جلال آباد، گروه طالبان را مسئول کشته شدن سه کارمند زن شبکه انعکاس دانست. در مقابل ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان این ادعا را رد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه خود نوشته بود: «حملات تروریستی به هموطنان بی گناه ما به ویژه زنان، در تضاد با ارشادات دین مبین اسلام، فرهنگ افغانی و روحیه صلح بوده و بحران و جنگ موجود را دشوار و طولانی می سازد».

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در واکنش به ترور سه کارمند زن شبکه انعکاس خواستار انجام «تحقیقات معنی دار و بررسی های جدی» در مورد این حملات مسلحانه شد. 

این کمیته هشدار داده است که در صورت ادامه وضع کنونی آزادی بیان و رسانه های مستقل به عنوان «مهمترین دستاورد افغانستان» در معرض نابودی قرار خواهد گرفت.