Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه: ترکیه توهین‌ها را متوقف کرده اما برای بهبود روابط گام‌های عملی لازم است

رجب طیب اردوغان و امانوئل ماکرون
رجب طیب اردوغان و امانوئل ماکرون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه و فرانسه که هر دو از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو به شمار می‌روند ماه فوریه اعلام کرده بودند که در تلاشند تا با کنار گذاشتن اختلافات گذشته، روی نقشه راهی برای عادی سازی روابط کار کنند.

آگهی

فرانسه با کاستن از لحن انتقادی خود نسبت به رفتار دولتمردان ترک اعلام کرد که منتظر رویکرد عملی آنکارا برای بهبود روابط است.

وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به این موضوع اعلام کرد که ترکیه توهین‌ها به کشورش و اتحادیه اروپا را متوقف کرده اما تا زمانی که این کشور رویکردی عملی و محسوس در این جهت از خود نشان ندهد روابط میان طرفین شکننده خواهد بود.

آنکارا و پاریس پیش‌ از این بارها بر سر موضوعات مختلف از جمله تحولات سوریه، لیبی و مناقشه در آب‌های شرق مدیترانه همچون بسیاری مسائل دیگر به شدت درگیر تنش شدند و این اختلافات حتی تا رسیدن به جنگ لفظی و مبادله الفاظ توهین‌آمیز میان روسای جمهوری دو کشور نیز پیش رفت. 

در این دوره بحرانی آنکارا اغلب شروع کننده حملات لفظی بود به نحوی که رجب طیب اردوغان در آخرین مورد از این حملات ابراز امیدواری کرده بود که فرانسه از شر رئیس جمهوری چون ماکرون خلاص شود.

آقای اردوغان که پیش‌تر ماکرون را به دلیل رویکرد تازه و سخت‌گیرانه دولتش در برخورد با محافل اسلامی به شدت مورد انتقاد قرار داده بود همچنین سلامت عقل همتای فرانسوی خود را زیر سوال برده و خواستار آن شده بود که آقای ماکرون برای معاینه قوای فکری به پزشک مراجعه کند.

فرانسه و ترکیه بر سر مسئله بحران و جنگ در قره‌باغ نیز به شدت با یکدیگر دچار تنش شدند به نحوی که ماکرون به دلیل دخالت‌های آنکارا در این بحران خواستار لغو اتحادیه گمرکی میان ترکیه و اتحادیه اروپا شده بود.

ترکیه و فرانسه که هر دو از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو به شمار می‌روند ماه فوریه اعلام کرده بودند که در تلاشند تا با کنار گذاشتن اختلافات گذشته، روی نقشه راهی برای عادی سازی روابط کار کنند.

روسای جمهوری دو کشور که پیش‌تر برای بهبود روابط با یکدیگر نامه‌نگاری کرده بودند به گزارش رویترز روز سه شنبه در چارچوب تلاش‌ها در همین جهت تلفنی با هم صحبت کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه سه‌شنبه شب در جمع نمایندگان پارلمان این کشور گفت: دیگر توهینی از سوی ترکیه انجام نمی‌شود و لحن صحبت‌های مقامات ترکیه به نحوی دل‌گرم کننده تغییر کرده است.

وی همچنین خروج کشتی‌های تحقیقاتی ترکیه از محدوده تحت مناقشه آنکارا و قبرس در آب‌های شرق مدیترانه را مورد استقبال قرار داد و از عزم اعلام شده برای از سرگیری گفتگو‌ها با یونان بر سر اختلافات دیرین دریایی به عنوان نشانه‌های مثبت یاد کرد.

وی در عین حال با اشاره به اختلافات موجود میان کشورش و ترکیه در موضوعات مربوط به لیبی،‌ عراق و قره‌باغ گفت که فهرست اختلافات و مشکلات میان دو کشور بسیار بلند بالا است اما ما خواهان روابطی سالم با ترکیه هستیم.

وزیر امور خارجه فرانسه در پایان تاکید کرد که ترکیه تنها در زمینه کلامی رفتار خود را بهبود داده و لازم است که این کشور گام‌های عملی و محسوس نیز در این جهت بردارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنای فرانسه: «جمهوری قره‌باغ» به رسمیت شناخته شود؛ واکنش آذربایجان و ترکیه

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس