Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمانی هلند: نظرسنجی‌ها نشان از پیروزی حزب حاکم مارک روته دارد

مارک روته
مارک روته Copyright Yves Herman/AP
Copyright Yves Herman/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی ها نشان می دهند مارک روته، نخست وزیر محافظه کار هلند که بیش از ده سال در مقام نخست وزیری این کشور اروپایی قرار دارد بار دیگر برای یک دوره چهارساله بر مسند قدرت می نشیند تا رکورد طولانی ترین نخست وزیر هلند را از آن خود کند.

آگهی

نتایج آخر نظرسنجی ها نشان می دهد که محبوبیت مارک روته، نخست وزیر هلند،‌ برخلاف بسیاری از رهبران اروپایی در هفته های اخیر افزایش یافته است.

مارک روته بیش از یک دهه است که در هلند در بالاترین جایگاه قدرت سیاسی قراردارد و به نظر می رسد « مدیریت کنترل شیوع ویروس کرونا» توسط دولت وی مورد توجه اکثریت شهروندان هلندی است.

این نظرسنجی ها درست دو هفته پیش از انتخابات سراسری هلند انجام شده است. انتخابات هلند ۱۷ مارس برگزار می شود اما بدلیل شیوع ویروس کرونا تدابیری اندیشیده شده تا افراد آسیب پذیر دربرابر ویروس بتوانند ۱۵ و ۱۶ مارس رای خود را به صندوق ها بیندازند. بیش از ۲.۴ میلیون نفر از شهروندان هلندی که بالای هفتاد سال دارند می توانند رای خود را بصورت آنلاین ارسال کنند.

این انتخابات بنوعی یک همه پرسی در مورد مدیریت دولت در زمینه بحران بی سابقه بهداشتی و همچنین سیاست های آن برای مبارزه با بحران اقتصادی و بهبود وضعیت شهروندان است.

پیش بینی‌ها نشان می دهند که حزب محافظه کار «مردم برای آزادی و دموکراسی» به رهبری مارک روته حدود دو برابر بیشتر از نزدیکترین رقیب سیاسی اش رای بیاورد. بنابراین می توان تصور کرد که اعضای این حزب اغلب کرسی های پارلمان ۱۵۰ نفری هلند را از آن خود کنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آمستردام، تام ون درمیر می گوید:‌ « حضورهای منظم تلویزیونی مارک روته برای توضیح روند قرنطینه درکنار اعطای بسته های میلیاردی کمک به شهروندان آسیب پذیر، روته را به عنوان یک رهبر قدرتمند و قابل اعتماد معرفی می کند. رهبری که به طور خستگی ناپذیر برای محافظت از ملت خود تلاش کرده است.» به گفته این استاد علوم سیاسی این مهم ترین دلیل افزایش محبوبیت مارک روته است.

البته شرایط قرنطینه، هلند را در ماه ژانویه با بی سابقه ترین شورش های خیابانی دهه های اخیرش مواجه کرد. چندین شب متوالی مخالفان قرنطینه در شهرهای بزرگ به خیابان آمدند و علیه محدودیت های قرنطینه دست به آشوب زدند.

آنطور که نظرسنجی ها نشان می دهند اگر VVD،‌ حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی»، به عنوان پیروز اصلی انتخابات شناخته شود، مارک روته ۵۴ ساله بدل به اولین سیاستمداری می شود که رکورد رود لوبرز را درزمینه بادوام ترین نخست وزیر خواهد زد. رود لوبرز به مدت دوازده سال نخست وزیر هلند بود و مارک روته با پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت احتمالا ائتلافی برای چهار سال دیگر رهبر هلند خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستور دادگاهی در هلند: مقررات کرونایی منع رفت و آمد لغو شود

ویدئو؛ موج سرما امکان اسکیت‌سواری بر روی یخ را در هلند فراهم کرد

استفاده از کپسول خودکشی 'بزودی' در سوئیس؛ وقتی دکمه را فشار دادید دیگر امکان تغییر تصمیم نیست