Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معترضان به یک ساختمان دولتی در ایروان یورش بردند؛ هشدار باکو در خصوص تحرکات جدید در قره‌باغ

تظاهرات مخالفان دولت در ارمنستان
تظاهرات مخالفان دولت در ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان به دولت معتقدند که خون بسیاری از هم‌وطنانشان در جریان شش هفته نبرد خونین در منطقه قره‌باغ با توافقی که امتیاز‌های زیادی به جمهوری آذربایجان داده به هدر رفته است.

آگهی

چند روز پس از اوج‌گیری بحران سیاسی ماه‌های اخیر در ارمنستان شماری از معترضان به سیاست‌های دولت روز دوشنبه در ایروان یک ساختمان دولتی را اشغال کردند و خواستار استعفای نخست وزیر شدند.

این در حالیست که نیکول پاشینیان هفته گذشته در شروع این بحران ضمن متهم کردن ارتش به تلاش برای انجام کودتا، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور را برکنار کرد و همراه با حامیانش برای محکوم کردن آنچه وی دسیسه برکناری وی خواند، به خیابان آمده بود.

برخی رسانه‌ها از جمله شبکه الجزیره و خبرگزاری روسی «ریانووستی» با انتشار گزارش‌های تصویری اعلام کردند که معترضان به سیاست‌های دولت روز دوشنبه به یک ساختان دولتی یورش بردند تا بدین ترتیب دامنه بحران سیاسی در این کشور که پس از پایان جنگ قره‌باغ شدت گرفته بود، وارد مرحله تازه‌ای شود.

معترضان این توافق را که با واگذاری بخش‌های مهمی از اراضی منطقه قره‌باغ به آذربایجان همراه شد یک شکست مهم سیاسی برای کشورشان قلمداد می‌کنند و خواهان کنار رفتن نیکول پاشینیان هستند که به اعتقاد آنها نباید این مصالحه تو‌ام با باخت برای ارمنستان را می‌پذیرفت.

تجمع معترضان و حمله به یک ساختمان دولتی در ایروان چهار روز پس از راهپیمایی بزرگ حامیان نخست وزیر در پایتخت ارمنستان صورت گرفته است.

نیکول پاشینیان پنجشنبه گذشته پس از بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح که در آن از وی خواسته شده بود از سمت خود کنار رود،‌ از تلاش برای کودتا بر ضد دولت خبر داد و حامیانش را به تجمع در خیابان فراخواند.

همزمان با این فراخوان شمار زیادی از حامیان دولت که نیکول پاشینیان را جلودار خود داشتند،‌ در خیابان‌های مرکزی ایروان راهپیمایی کردند و ستاد کل نیروهای مسلح نیز به نشانه پشتیبانی از معترضان جنگنده‌های نظامی را بر فراز پایتخت به پرواز درآورد.

رئیس جمهوری ارمنستان روز شنبه درخواست نیکول پاشینیان برای برکناری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را مغایر با قانون اساسی خواند و تایید نکرد.

این مسئله نارضایتی نخست وزیر را به همراه داشت که معتقد است که چنین تصمیمی به هیچ وجه به حل وضعیت فعلی کمک نمی کند.

معترضان به دولت معتقدند که خون بسیاری از هموطنانشان در جریان شش هفته نبرد در منطقه قره‌باغ با توافقی که امتیاز‌های زیادی به جمهوری آذربایجان داده به هدر رفته است.

این توافق ماه نوامبر گذشته با میانجی‌گری روسیه میان ارمنستان و آذربایجان به امضا رسید تا بخشی از اراضی تحت سکونت ارمنی تبارهای ساکن در منطقه قره‌باغ به باکو تحویل داده شود.

نخست وزیر ارمنستان که کشورش حمایت روسیه را به همراه دارد معتقد است که توافق یاد‌شده دردناک اما برای جلوگیری از تسلط آذربایجان بر کل منطقه قره‌باغ اجتناب ناپذیر بوده است.

ارمنستان به حمایت مالی و نظامی مسکو دل بسته و میزبان یک پایگاه نظامی روسیه شده که نشانگر روابط نزدیک در کشور به خصوص در زمینه سیاسی و نظامی است.

با این حال وزارت دفاع روسیه هفته گذشته نخست وزیر ارمنستان را به دلیل اظهاراتی بحث برانگیز در باره موشک روسی اسکندر مورد سرزنش قرار داد، چرا که به گفته این وزارتخانه ارتش ارمنستان حتی یک موشک اسکندر را هم در جنگ قره باغ شلیک نکرد.

نیکول پاشینیان بدنبال موضع وزارت دفاع روسیه، اظهارات خود را پس گرفت و آنرا ناشی از گزارش‌های اشتباهی دانست که در اختیار وی گذاشته شده بود.

آگهی

هشدار باکو به ارمنستان در خصوص استقرار «نیروهای غیرقانونی» در قره‌باغ

باکو روز یکشنبه به ارمنستان نسبت به آنچه اعزام نیرو به مناطق تحت کنترل آذربایجان و مورد تایید جامعه بین‌المللی خواند، هشدار داد و تاکید کرد که این اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی است.

در این هشدار از مقامات کشور ارمنستان خواسته شده است که نیروهای جدیدی را در مناطق تحت کنترل و مالکیت جمهوری آذربایجان مستقر نکند.

وزارت امور خارجه آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که استقرار نیرو در سرزمین‌هایی که باکو تحت مشروعیت بین المللی کنترل و مالکیت آنها را در دست دارد مغایر با هنجارها و اصول حقوق بین‌المللی و ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها است.

در این بیانیه ضمن درخواست از جامعه بین‌المللی برای ملزم کردن ایروان به متوقف کردن آنچه «چنین اقدامات تحریک آمیز» خوانده شده آمده است که اعزام غیرقانونی نیرو از سوی ارمنستان به «سرزمینهای آذربایجان که در حال حاضر نیروهای روسی در آن مستقرند» تلاش‌های جاری برای «تامین صلح و ثبات در منطقه را به طور جدی تهدید می‌کند.»

آگهی

دور تازه نبردهای قره‌باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان اواخر سپتامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و در طول ۴۴ روز درگیری خونین بیش از ۶ هزار کشته برجای گذاشت.

روسیه حدود ۲ هزار نیروی حافظ صلح را برای نظارت بر توافق آتش‌بس دهم نوامبر میان دو کشور در منطقه مستقر کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در ارمنستان؛ پاشینیان با رد درخواست استعفا از قصد کودتای نظامیان خبر داد

بازگشت دوباره تظاهرکنندگان به خیابان‌های ایروان؛ نخست وزیر ارمنستان تحت فشار استعفا

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است