توافق تهران و سئول بر سر آزادسازی بخشی از پول‌های مسدود شده ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

رسانه‌های ایران روز دوشنبه ۴ اسفند خبر دادند عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی در دیدار با سفیر کره جنوبی در تهران در خصوص آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، روز دوشنبه، دیداری در سفارت کره جنوبی در تهران انجام شده که در آن ریو جئونگ هیون، سفیر کره جنوبی اعلام کرده که کشورش آماده است اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی را انجام دهد.

این دیدار تنها ساعاتی پس از آن انجام شد که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفر خود به تهران را رضایت بخش خواند و از حصول توافقی سه ماه ایران ایران و آژانس خبر داد.

آقای گروسی پس از بازگشت خود از تهران و در فرودگاه وین با اشاره به اینکه از روز سه‌شنبه بازرسی‌ها محدودتر خواهد شد افزود: «در عین حال ما امکان این را خواهیم داشت که نظارت و راستی‌آزمایی را بر برنامه هسته‌ای ایران داشته باشیم.»

حالا خبرگزاری‌های دولتی ایران به نقل از بانک مرکزی اعلام کرده‌اند که کره جنوبی پذیرفته در خصوص نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در این کشور با تهران همکاری کند.

آقای همتی در این دیدار ضمن استقبال از آنچه او «تغییر رویکرد کره در قبال ایران» خوانده اشاره کرد که تهران به تلاش‌های قانونی خود برای دریافت خسارت از سئول به دلیل عدم همکاری بانک‌های کره‌ای در سال‌های اخیر ادامه خواهد داد.

در همین زمینه ایران در ۴ ژانویه، یک نفتکش کره‌ای را در خلیج فارس توقیف کرده بود. با وجود مذاکرات گسترده‌ای که میان دو طرف برای آزادی این کشتی کره‌ای انجام شده، تهران هنوز حاضر نشده اجازه خروج این نفتکش را از ایران صادر کند.

به گفته رسانه‌های کره‌ای مجموع پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بالغ بر ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که سئول می‌گوید به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به آزادسازی و تحویل آنها نبوده است.

در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی در خصوص احتمال کاهش فشارهای آمریکا علیه ایران بدون لغو تحریم‌های اساسی منتشر شده بود. بلومبرگ در گزارشی در همین زمینه اشاره کرده بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا احتمالا اجازه خواهد داد تا پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد شود.

به کانال تلگرامی یورونیوز فارسی بپیوندید