بایدن از آمادگی آمریکا برای گفتگو با ایران در چهارچوب گروه ۱+۵ سخن گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس‌جمهوری آمریکا
رئیس‌جمهوری آمریکا   -  Copyright  AP Photo

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در جریان سخنرانی مجازی خود در نشست امنیتی مونیخ از آمادگی کشورش برای مذاکره با ایران در چهارچوب گروه ۱+۵ سخن گفت.

وی با این حال تاکید کرد که آمریکا باید به فعالیت های «بی ثبات کننده» ایران در منطقه واکنش نشان دهد. جو بایدن در سخنان خود اشاره ای به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران نکرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ خروج ایالات متحده از این توافق را اعلام کرد.

رئيس جمهوری ایالات متحده اظهار داشت که «تهدید گسترش سلاح های هسته ای نیازمند دیپلماسی سنجیده» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بایدن: آمریکا به روند دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان متعهد است

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز جمعه خود گفت که کشورش با متحدانش در اروپا همکاری خواهد گفت. او در مورد جنگ افغانستان اظهار داشت که واشنگتن کاملا متعهد به همکاری با متحدانش در ناتو برای پیمودن مسیر پیش رو است.

وی افزود که دولت جدید آمریکا به روند دیپلماتیک موجود برای پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان متعهد است.

جو بایدن در بخشی از سخنانش گفت که چهار سال گذشته آزمونی برای روابط واشنگتن با متحدان اروپایی اش بوده است. او با این حال تاکید کرد که کشورش مصمم به همکاری تنگاتنگ با قدرت های اروپایی است.

«روسیه به دموکراسی‌های ما حمله می‌کند»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن تاکید بر اینکه واشنگتن به دنبال بازیابی اعتماد اروپایی ها است روسیه را به «حمله به دموکراسی ها» متهم کرد. جو بایدن گفت ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه به دنبال تضعیف اتحادیه اروپا و ناتو است زیرا اعمال فشار بر یک کشور برای کرملین آسان تر از مذاکره با مجموعه ای «متحد و قوی» در دو سوی اقیانوس اطلس است. 

جو بایدن در سخنرانی خود عصر حاضر را دوره ای «حساس» برای نظام های مبتنی بر دموکراسی توصیف کرد. 

رئيس جمهوری ایالات متحده روز جمعه همچنین اعلام کرد که کشورش به زودی چهار میلیارد دلار برای کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در کشورهای فقیر جهان را پرداخت خواهد کرد.