دیوان عالی بریتانیا: رانندگان اوبر کارگر هستند، نه خویش‌فرما

یاسین اسلام، رئیس اتحادیه رانندگان پلاتفرم‌های اینترنتی در ورودی ساختمان دیوان عالی بریتانیا
یاسین اسلام، رئیس اتحادیه رانندگان پلاتفرم‌های اینترنتی در ورودی ساختمان دیوان عالی بریتانیا Copyright Frank Augstein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Frank Augstein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رای دیوان عالی بریتانیا علاوه بر رانندگان اوبر، زندگی میلیون‌ها مزدبگیر مرتبط با پلتفرم‌های مجازی در این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آگهی

دیوان عالی بریتانیا،‌ بالاترین مرجع قضایی این کشور، روز جمعه با صدور حکمی، ضمن تائید آرای محاکم بدوی و تجدیدنظر اعلام کرد که رانندگان تاکسی اینترنتی اوبر، کارگر به شمار می‌روند و خویش‌فرما نیستند.

به این ترتیب رانندگانی که با پلتفرم اوبر به مشتری‌هایشان مرتبط می‌شوند، از این پس تحت حمایت قوانین و مقررات کار قرار می‌گیرند و می‌توانند از مزایایی از جمله مرخصی با حقوق و ساعات استراحت در زمان کار بهره‌مند شوند.

دعوای حقوقی میان رانندگان و اوبر در سال ۲۰۱۶ آغاز شد. در آن سال دو راننده با ثبت دادخواستی در دادگاه کار بریتانیا استدلال کردند که شرکت اوبر با اعمال کنترل زیاد، خواستار در دسترس بودن بیش از حد آن‌ها بوده است. این مرجع قضایی یک سال بعد با قبول این دعوی اعلام کرد رانندگان اوبر کارگر و تحت حمایت قانون کار هستند. در پی شکایت اوبر از این تصمیم دادگاه، یک مرجع تجدید نظر در پایتخت بریتانیا دو سال بعد این رای را تایید کرد.

با نهایی شدن این پرونده، بسیاری از حقوقدانان معتقدند که تصمیم دیوان عالی نه‌تنها بر رانندگان شرکت اوبر، بلکه بر میلیون‌ها نفر دیگر که از راه پلتفرم‌های اجتماعی مشابه به مشتریان خدمات می‌دهند، تاثیر خواهد گذاشت.

با وجود صدور حکم نهایی از سوی دیوان عالی بریتانیا، معلوم نیست این حکم کی و چگونه اجرایی خواهد شد. رسانه‌های بریتانیایی و اروپایی پرسش‌ها و ابهام‌هایی درباره احتمال جبران خسارت، کاهش شدید سود اوبر یا افزایش هزینه رفت‌وآمد درون شهری و شکل قراردادهای کار رانندگان با این شرکت مطرح کرده اند.

شرکت اوبر در بریتانیا نزدیک به ۶۰هزار راننده دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در لندن کار می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست اوبر در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

پیروزی اعتصابیون در آلمان؛ دولت با لوکوموتیورانان در مورد افزایش حقوق و کاهش ساعت کار توافق کرد