Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

قتل کوهنورد فرانسوی در الجزایر؛ افراط‌گرای وابسته به داعش به اعدام محکوم شد

اروه گوردل
اروه گوردل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۷ تن دیگر از ربایندگان اروه گوردل نیز که همگی عضو گروه سربازان خلافت بودند، در جریان محاکمه در دارالبیضا الجزایر به صورت غیابی به اعدام محکوم شدند.

آگهی

دادگاهی در الجزایر متهم اصلی در پرونده آدم‌ربایی و قتل یک شهروند فرانسوی را به اعدام محکوم کرد.

این فرد که عبدالمالک حمزاوی نام دارد در روز ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی (۳۰ شهریور ۱۳۹۳) به همراه چند نفر دیگر اروه گوردل، راهنما و مربی کوهنوردی فرانسوی را در ارتفاعات پارک ملی «جُرجُره» در شمال الجزایر ربوده و چند روز بعد سر او را بریدند.

گروه اسلامگرای افراطی «سربازان خلافت» (جندالخلافه) وابسته به داعش مسئولیت قتل اروه گوردل را بر عهده گرفته و ویدیوی سر بریدن او را در اینترنت منتشر کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

۷ تن دیگر از ربایندگان اروه گوردل نیز در جریان محاکمه در دارالبیضا الجزایر که در روز پنجشنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) برگزار شد، به صورت غیابی به اعدام محکوم شدند. صدور حکم اعدام از سال ۱۹۹۳ در الجزایر موقتا متوقف شده بود.

اروه گوردل ۵۵ ساله که مربی و راهنمای کوهنوردی اهل شهر نیس بود، به دعوت کوهنوردان الجزایری به ارتفاعات منطقه قبایلی رفته بود. ۶ تن از کوهنوردان الجزایری همراه کوهنورد فرانسوی که توانسته بودند از چنگ ربایندگان بگریزند، از اتهام تعلل در اطلاع‌رسانی به مأموران تبرئه شدند.

همسر اروه گوردل که در دادگاه حضور داشت و وکیل او از رأی دادگاه ابراز خرسندی کردند اما مقامات الجزیره تا کنون درباره احکام این دادگاه اظهارنظری نکرده‌اند.

عبدالمالک حمزاوی برای دفاع از خود در برابر رئیس دادگاه، مشارکت خود در ربایش و سر بریدن قربانی را رد کرد و گفت که دادگاه او را برای «خوشایند» فرانسوی‌ها متهم کرده و می‌خواهد پرونده را به هر نحوی ببندد.

محاکمه حمزاوی به دلیل شرایط جسمی او قبلا به تعویق افتاده بود و او در روز پنجشنبه با صندلی چرخدار به صحن دادگاه دارالبیضا واقع در حومه االجزیره آورده شد.

پس از گزارش ربوده شدن اروه گوردل، سه هزار نیروی نظامی و امنیتی الجزایر برای جستجوی نشانی از او به منطقه گسیل شدند. خبرنگار خبرگزاری فرانسه که روز گذشته در جریان محاکمه در دادگاه حضور داشت یادآوری کرده که حمزاوی پس از بازداشت، محل جسد قربانی را به مأموران نشان داده بود. بقایای جسد گوردل یک سال و نیم بعد از قتل پیدا شد.

گروه سربازان خلافت که وابسته به شاخه القاعده در آفریقا و مغرب عربی بود از این گروه جدا شده و با خلیفه داعش بیعت کرد. این گروه پس از ربودن تبعه فرانسوی تهدید کرده بود که اگر فرانسه به حملات خود علیه داعش در عراق ادامه دهد، گروگان خود را می‌کشد.

عبدالمالک غوری، رهبر گروه سربازان خلافت در دسامبر ۲۰۱۴ و جانشین او بشیر خضرا، در ماه مه ۲۰۱۵ کشته شدند و دولت الجزایر در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که این گروه را تقریبا نابود کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که پسرانش را برای پول بیمه کشته بود به بیش از ۲۰۰ سال زندان محکوم شد

کاخ الیزه بر سر نقش فرانسه در جنگ و استعمار الجزایر: پوزش و توبه در کار نیست

مرد الجزایری که ۲۶ سال ناپدید شده بود محبوس در آغل خانه همسایه‌اش پیدا شد