رئیس فیفا از گسترش جام باشگاه‌های جهان و پر شدن استادیو‌م‌ها در جام جهانی قطر دفاع کرد

جیانی اینفانتینو
جیانی اینفانتینو Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیفا پیش‌تر برای رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ تورنمتی گسترده‌تر با حضور ۲۴ تیم از جمله ۸ تیم اروپایی را پیش‌بینی کرده بود اما برگزاری این تورنمنت به دلیل تعویق یکساله رقابت‌های یورو و کوپا امریکا، به تاریخ دیگری موکول شد.

آگهی

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا روز جمعه از ایده گسترش بیشتر و فراگیر‌تر شدن رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان دفاع کرد و گفت که این مسئله سبب تشدید رقابت میان باشگاه‌ها و ارتقا سطح فوتبال در جهان خواهد شد.

جیانی اینفانتینو که برای حضور در فینال دور تازه این رقابت‌ها در دوحه به سر می‌برد در جریان مصاحبه با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: «ما بنا داریم در رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان بر مسئله رقابت جهانی متمرکز شویم؛ تا به عنوان مثال نه فقط یک باشگاه از هر کنفدراسیون بلکه تعداد بیشتری از تیم‌ها در این مسابقات شرکت کنند؛ زیرا این امر سبب ارتقا سطح فوتبال باشگاه‌ها در کل جهان می‌شود.»

امسال (۲۰۲۱) شاهد برپایی دو تورنمنت جام باشگاه‌های جهان هستیم. یکی از آنها که هم اکنون در کشور قطر در جریان است پیش‌تر قرار بود در ماه دسامبر سال گذشته میلادی برگزار شود اما به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ به تاخیر افتاد.

تورنمنت دیگری در همین چارچوب که مختص سال جاری است دسامبر آینده با شرکت هفت تیم از قاره‌های مختلف در ژاپن برپا خواهد شد.

فیفا پیش‌تر برای رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ تورنمنتی گسترده‌تر با حضور ۲۴ تیم از جمله ۸ تیم اروپایی را پیش‌بینی کرده بود اما برگزاری این تورنمنت به دلیل تعویق یکساله رقابت‌های یورو و کوپا امریکا، به تاریخ دیگری موکول شد.

دو تورنمنت بین‌المللی یاد شده یعنی رقابت‌های یورو و کوپا امریکا بنا به شرایط کرونایی در سال گذشته میلادی برگزار نشد و قرار است طی ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری برپا شود.

جیانی اینفانتینو در این مصاحبه به تاریخ احتمالی برگزاری رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان با فرمت جدید اشاره نکرد اما یادآور شد که بنا به تصمیم اتخاذ شده ۲۴ تیم از کلیه قاره‌ها در این تورنمنت شرکت خواهند داشت.

گفتنی است که فینال رقابت‌های ۲۰۲۰ جام باشگاه‌های جهان، تورنمنتی که با تاخیر دو ماهه در کشور قطر برپا شد امشب میان دو تیم بایرن مونیخ آلمان و تایگرز مکزیک برگزار می‌شود.

احتمال حفظ محدودیت‌های کرونایی در جام جهانی ۲۰۲۲

جیانی اینفانتینو در بخش دیگری از گفتگوی خود با فرانس پرس اعلام کرد که احتمالا محدودیت‌های ویژه برای مهار ویروس کرونا در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیز همچنان لحاظ خواهد شد اما در عین حال نسبت به پر شدن استادیوم‌ها ابراز امیدواری کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که فیفا قادر است در زمینه دسترسی هواداران فوتبال به واکسن کرونا مساعدت‌هایی عملی و محسوس انجام دهد.

به گفته آقای اینفانتینو فدراسیون جهانی فوتبال در این زمینه به آندسته از تماشاگران کمک خواهد کرد که در کشورشان واکسیناسیون به کندی انجام می‌شود و یا هنوز آغاز نشده است.

وی که پیش از برپایی فینال رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در دوحه قطر با خبرگزاری فرانسه گفتگو می‌کرد احتمال اعمال تدابیر پیشگیرانه در جریان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را منتفی ندانست.

آقای اینفانتینو با اینحال گفت که باید دید تا زمان برگزاری مسابقات شرایط بهداشتی و وضعیت همه‌گیری بیماری کووید۱۹ به چه شکل پیش خواهد رفت.

رئیس فیفا همچنین از درخواست مسئولان قطری برگزار کننده مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ برای پر بودن استادیوم‌ها دفاع کرد و گفت که فدراسیون جهانی احتمالا می‌تواند در زمینه نیاز هواداران به واکسن مساعدت‌هایی انجام دهد.

جیانی اینفانتینو که پیش از منتشر شدن خبر ابتلای توماس مولر، مهاجم ملی پوش باشگاه بایرن مونیخ به ویروس کرونا مصاحبه می‌کرد از برگزارکنندگان قطری رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان به خاطر فراهم کردن شرایط بهداشتی مناسب برای این تورنمنت تشکر کرد.

توماس مولر پس از مثبت شدن تست کرونا در قطر به قرنطینه رفت و بدین ترتیب مسابقه فینال تیم‌اش مقابل حریف مکزیکی را از دست داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت آفریقا از ایده اینفانتینو برای برگزاری هر دو سال یک‌بار جام جهانی

حمایت فرانسه از برگزاری هر ۲ سال یکبار جام جهانی فوتبال

پرونده مرگ کارگران سازنده استادیوم‌های جام جهانی؛ سازمان عفو بین‌الملل ورود کرد